Posljedice nerješavanja situacije mogu biti velike
- Posljedice nerješavanja situacije mogu biti velike
- Post By urednik
- 20:25, 29 jul, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Elektroprivreda je najveæa firma u Crnoj Gori i posljedice nerješavanja situacije sa Kombinatom aluminijuma (KAP) mogu biti velike i prenijeti se i na samu državu, ocijenio je predsjednik Odbora direktora elektroenergetske kompanije, Srðan Kovaèeviæ.
On smatra da je rješenje situacije sa KAP-om i poreskim dugom EPCG, sastanak izmeðu A2A i države i to po moguænosti da se krene od Memoranduma o razumijevanju koji je potpisan prije dvije godine, gdje je italijanski partner jasno stavio do znanja da ne želi da preuzme veæinsko vlasništvo u Elektroprivredi.
„U suprotnom, bojim se da æe se ova naša prièa završiti na arbitraži“, rekao je Kovaèeviæ Televiziji Crne Gore.
On je precizirao da je ukupan dug EPCG prema državi, po više osnova, 46 miliona EUR.
„Kada kažem po više osnova mislim na dug za neplaæeni porez na dodatu vrijednost (PDV) i poreze i doprinose na plate zaposlenih. Sa druge strane, dug prema Elektroprivredi za isporuèenu elektriènu energiju Kombinatu, što direktan dug Kombinata, što Montenegrobonusa i Prenosa, je nešto oko 60 miliona EUR“, objasnio je Kovaèeviæ.
U ovom trenutku, kako je dodao, potraživanje od KAP-a i ostalih partnera koji su isporuèivali elektriènu energiju podgorièkoj fabrici je na takozvanoj aktivnoj poziciji u knjigovodstvu.
„To znaèi da ga mi vodimo kao prihod i ukoliko se ne naplati mora se potraživanje rezervisati i direktno æe uticati na rezultat EPCG, koji æe za ovu godinu biti za 60 miliona lošiji. Ono što je dobro u ovoj godini je da je EPCG za prvih šest mjeseci jako dobro poslovala“, naveo je Kovaèeviæ.
On oèekuje do kraja godine profit od oko 40miliona EUR, što æe se opet okrenuti u gubitak ukoliko se ne naplate ova potraživanja.
To je, kako je upozorio, samo jedan dio problema, dugi dio problema je likvidnost.
„Ukoliko bi Vlada tražila da se to u jednoj rati ili odmah naplati to bi svakako uticalo na likvidnost kompanije i moglo bi je dovesti u veoma nezavidnu situaciju. Konaèno, treba da budemo svjesni da je ovo državna firma, u veæinskom državnom vlasništvu 55 odsto“, podsjetio je Kovaèeviæ.
On je dodao da s obzirom na Memorandum o razumijevanju, ova kompenzacija, kada bi se realizovala, bila bi u najveæem dijelu kompenzacija države sa samom sobom.
Prema rijeèima Kovaèeviæa, poslovanje EPCG nije samo optereæivao problem KAP-a.
„Onoga trenutka kada su Italijani došli u EPCG, mi smo oborili cijene. Cijene elektriène energije 2010. godine oborili smo na distributivnom nivou u prosjeku 20 odsto, naredne godine u prosjeku deset odsto, pa su one sa nekih deset centi došle na sedam centi. EPCG je u tri godine zbog nižih cijena izgubila oko 155 miliona EUR“, saopštio je Kovaèeviæ.
Italijani su, kako je kazao, imali dosta razumijevanja i kod Željezare, tamo je Elektroprivredi ostalo „zarobljenih“ nešto oko šest miliona EUR, a, u vezi sa KAP-om, vjerujuæi parlamentu i Vladi Crne Gore, došli su u poziciju da se jako veliki novac duguje Elektroprivredi.
„Moram reæi da je Odbor direktora imao veoma jasan stav po pitanju KAP-a. Donijeli smo više od deset zakljuèaka, gdje se traži od menadžmenta da preduzme sve kako bi naplatio ova dugovanja. Njihov problem u cijeloj ovoj prièi je što su previše vjerovali“, rekao je Kovaèeviæ.
On je upozorio da ovakav stav prema najznaèajnijem investitoru u Crnoj Gori ne može ostati bez problema.
Skupština bi u èetvrtak trebalo da razmatra rebalans ovogodišnjeg budžeta kojim Vlada želi da riješi dužnièko povjerilaèke odnose izmeðu KAP-a, EPCG, Rudnika uglja, Crnogorskog elektoprenosnog sistema (CGES) i države u iznosu od 61 milion EUR.
(kraj) bvm