Poslovne banke žele da znaju cijenu preuzimanja platnog prometa od ZOP-a
- Poslovne banke žele da znaju cijenu preuzimanja platnog prometa od ZOP-a
- Post By Super Admin
- 15:15, 24 januar, 2002

Podgorica, (Montena-business) – Predstavnici poslovnih banaka zatražili su na današnjoj sjednici Udruženja banaka i finansijskih institucija od Centralne banke Crne Gore (CBCG) elaborat o stanju, vrijednosti i dinamici preuzimanja platnog prometa od Zavoda za obraèun i plaæanje (ZOP).
Kvalitet rada i infrastruktura ZOP-a ne smiju biti promijenjeni na štetu korisnika, a ova institucija bi trebala da preraste u biro servis koji bi posjedovale poslovne banke do preuzimanja poslova platnog prometa.
Predsjednik Savjeta CBCG Ljubiša Krgoviæ rekao je da je sadašnja reforma ZOP-a kompatibilna sa izgradnjom biro servisa koju moraju prihvatiti sve poslovne banke.
»Biro servis smo bankama predlagali još prije godinu. On podrazumijeva da velika plaæanja ostanu u nadležnosti CBCG, a mala bi prešla u nadležnost postojeæih i buduæih banaka koje bi imale dio u vlasništvu i upravljanju biro servisom«, kazao je Krgoviæ.
Predstavnici poslovnih banaka i monetrane vlasti složili su se da ovaj sistem obavljanja platnog prometa ne smije biti skuplji i manje efikasan od postojeæeg.
Bankari su od CBCG tražili cijenu, rokove i naèine plaæanja izmještanja platnog prometa iz ZOP-a u poslovne banke.
Na sjednici je razmatran dosadašnji tok konverzije njemaèke marke i ostalih valuta u euro i konstatovano da je u Crni Goru stiglo oko 120 miliona eura, od kojih je 81,5 milion konvertovan.
»U poslovnim i Centralnoj banci konvertovano je oko 54 miliona DEM, a jedna treæina od ukupne sume zamijenjena je isplatom zarada, penzija i naknada. Najvažnije je da je euro poèeo da se vraæa u platni promet, i to oko 100 hiljada prosjeèno svakog dana«, rekli su iz CBCG.
Predstavnici poslovnih banaka tražili su produžetak roka za preuzimanje novca položenog na bankarski raèun i naknadu za zatvaranje raèuna, kako bi ekonomski prinudili graðane da barem dio novca ostave u banci.
Krgoviæ je kazao da æe CBCG promijeniti uputstvo za konverziju ako poslovne banke procijene da je to potrebno.
»CBCG posjeduje evidenciju o svakoj transakciji zamjene valuta za euro. Najvažnije je da nema crnog kursa eura i dilera na ulicama. Šverca eura u Crnoj Gori nema, a jedidno se na graniènim podruèjima pojavljuju novèanice od 200 i 500 EUR koje CBCG nije nabavila«, tvrdi Krgoviæ.
CBCG traži moguænosti za saradnju sa Agencijom za sanaciju banaka i Narodnom bankom Jugoslavije oko filijala srbijanskih banaka u steèaju u Crnoj Gori, rekao je pomoænik direktora CBCG za kontrolu banaka Goran Kneževiæ.
On je kazao da je interes CBCG da ove banke nastave rad i istakao da nikakva organizacija poslova u njima nije moguæa bez njene saglasnosti.
»Radimo na izmjeni zakona o steèaju i likvidaciji i poslovnim bankama. Filijale æe imati status afilijacija koje æe kontrolisati monetarna vlast u Crnoj Gori«, kazao je Kneževiæ.
Predstavnici poslovnih banaka su se složili da treba ukinuti praksu davanja bankarskih garancija u kojima nije naveden iznos i rok važenja, kao i da na inicijativu Zavoda za zapošljavanje o angažovanju banaka u kreditiranju malih i srednjih preduzeæa banke treba da odgovaraju pojedinaèno prema sopstvenim interesima.
(kraj) af / bd