Potpisaæe ugovor o koncesiji sa Dekarom
- Potpisaæe ugovor o koncesiji sa Dekarom
- Post By dragana
- 21:23, 19 april, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predstavnici Vlade i podgorièkog preduzeæa Dekar potpisaæe ugovor o koncesiji za izgradnju male hidroelektrane (mHE) Ljeviška rijeka-izvor Moraèe, instalisane snage 980 kilovata (kW).
Ugovorom je predviðeno davanje koncesije na period od 30 godina, uz koncesionu naknadu od 6,1 odsto godišnje proizvodnje elektriène energije.
U Izvještaju o postupku davanja koncesije na osnovu energetske dozvole za gradnju mHE Ljeviška rijeka-izvor Moraèe na vodotoku bez naziva iz slivnog podruèja Gornje Moraèe, koji je danas usvojila Vlada, navodi se da je Dekar sredinom februara prošle godine podnio zahtjev za dobijanje energetske dozvole.
Podgorièka kompanija je tražila energetsku dozvolu za gradnju mHE Ljeviška rijeka-izvor Moraèe, instalisane snage 980 kW i ukupne planirane godišnje proizvodnje 3,321 gigavat sati (GWh).
Ministarstvo ekonomije je 12. marta, nakon pregleda dostavljene dokumentacije provjere ispunjenosti uslova i kriterijume, dalo Dekaru energetsku dozvolu za gradnju mHE Ljeviška rijeka-izvor Moraèe, kojom su definisana prava i obaveze imaoca, kao i rok njenog važenja.
Ugovorom o koncesiji za gradnju mHE Ljeviška rijeka–Izvor Moraèe je, izmeðu ostalog, predviðena realizacija projekta kroz tri faze, od kojih prva traje godinu, druga dvije, a treæa 27 godina. U prvoj fazi je planirana izrada tehnièke dokumentacije, u drugoj gradnja mHE, a u treæoj korišæenje vodnog potencijala za proizvodnju elektriène energije.
Ugovorom je predviðeno da se koncesija daje na period od 30 godina, od datuma izdavanja urbanistièko-tehnièkih uslova. Koncesionar æe na osnovu ugovora imati obavezu da dostavlja bankarske garancije za prvu i drugu fazu realizacije projekta
“Koncesionar je obavezan da na dan potpisivanja ugovora dostavi garanciju za realizaciju obaveza iz prve faze, u iznosu od 30 hiljada EUR i sa rokom važenja od 15 mjeseci”, navodi se u dokumentu.
Predviðeno je i da koncesionar, najkasnije 30 dana prije isteka roka za završetak prve faze, dostavi novu bankarsku garanciju za realizaciju obaveza u prvoj godini druge faze. Iznos te garancije je 25 odsto vrijednosti planirane investicije, a rok važenja 15 mjeseci.
Koncesionar je dužan i da najkasnije 30 dana prije isteka garancije za prvu godinu dostavi novu za naredih 12 mjeseci. Rok važenja te garancije je takoðe 15 mjeseci, a iznosi 25 odsto vrijednosti planirane investicije.
Ugovorom je predviðeno i da koncesionar dostavi bankarsku garanciju za revitalizaciju, s obzirom da je program revitalizacije planiran prije prenosa objekata nakon isteka perioda koncesije na Crnu Goru.
Koncesionar je dužan i da polugodišnje plaæa koncesionu naknada od 6,1 odsto godišnje proizvodnje elektriène energije, a predviðen je prenos vlasništva nad zemljištem i objektima mHE sa koncesionara na državu, bez ikakvih tereta i prava na naknadu.
Ugovorom su definisani i razlozi za raskid, koji u odreðenim uslovima može biti automatski, bez dostavljanja posebnog obavještenja. Raskid ugovora može, kako je objašnjeno, podrazumijevati prethodno obavještenje koncesionara i odreðivanje roka za ispunjavanje prekršene obaveze.
Iz Vlade su podsjetili da je Zakonom o energetici omoguæeno davanje koncesije za izgradnju mHE instalisane snage do jedan megavat (MW) uvoðenjem mehanizma energetske dozvole.
Zakonom je predviðena moguænost dobijanja energetske dozvole prije sticanja prava svojine, odnosno korišæenja zemljišta na kojem se planira gradnja energetskog objekta, kao i prije izdavanja urbanistièko-tehnièkih uslova.
Pravilnik o kriterijumima za izdavanje energetske dozvole, njihovoj sadržini i registru, usvojen je u avgustu 2010. godine.
(kraj) nar