Potpisan tranzitni sporazum izmeðu Crne Gore i EUFOR-a
- Potpisan tranzitni sporazum izmeðu Crne Gore i EUFOR-a
- Post By urednik
- 18:17, 7 maj, 2007

Podgorica, (MINA) – Crna Gora potpisala je danas sporazum o tranzitnim aranžmanima sa snagama Evropske unije (EUFOR), kojim se tim trupama dozvoljava prolazak kroz crnogorsku teritoriju u sluèaju slanja pojaèanja na Kosovo.
Sporazum su potpisali crnogorski ministar inostranih poslova Milan Roæen i komandant EUFOR-a Hans-Joahim Vitauer, koji su ocijenili da je to predstavlja napor Evropske unije (EU) i Crne Gore ka stabilnosti i miru u regionu.
Roæen je kazao da je aranžman iskljuèivo tehnièke prirode i da ne sadrži politièke kvalifikacije.
Crnogorski šef diplomatije je rekao da se Sporazumom reguliše kretanje trupa EU preko teritorije Crne Gore i njenog vazdušnosg prostora što obuhvata osoblje, vozila, vazduhoplove na relaciji Bosna i Hercegiovina-Kosovo i obratno.
“Pripadnici EUFOR-a uživaju prava i obaveze na osnovu odredaba konvencije Ujedinjenih nacija (UN) o privilegijama i imunitetima od 13. februara 1946. To podrazumijeva da su se snage EU obavezale da æe u potpunosti poštovati zakonske propise Crne Gore”, rekao je Roæen.
On je objasnio da se tranzit obavlja tako što EUFOR, najmanje 24 sata unaprijed, traži dozvolu od Ministarstva inostranih poslova (MIP), koje zahtjev prosljeðuje Ministarstvima odbrane i unutrašnjih poslova i Javnoj upravi radi davanja saglasnosti.
Roæen je kazao da sporazum stupa na snagu kada Crna Gora obavijesti EUFOR da su ispunjene sve zakonske pretpostavke za njegovo realizovanje.
Kako je kazao, tranzitni aranžman se može sporazumno izmijeniti, dopuniti i raskinuti u svakom trenutku pismenim obavještenjem jedne od strana, u suprotnom, on ostaje na snazi do završetka operacija EUFOR-a na Balkanu.
Šef crnogorske diplomatije je podsjetio da je tehnièki aranžman bio na snazi i dok je Crna Gora bila u sastavu državne zajednice sa Srbijom (SCG), od 14. odnosno 20. jula 2005. godine.
“Na zalaganje EUFOR-a odluèeno je da se potpiše i novi aranžman direktno sa Crnom Gorom, što je rezultiralo novim pregovorima sa MIP-om, Ministarstvom odbrane, Upravom policije, predstavnika EUFOR-a, kao i predstavnika Njemaèke u svojstvu predsjedavajuæe EU”, kazao je Roæen.
Prema njegovim rijeèima, sporazum je do sada bio na snazi i realizovan je u praksi i nakon sticanja nezavisnosti - 15. oktobra 2006., 23. aprila i 30. aprila 2007. godine.
On je rekao da je vlada procijenila da, pošto se radi o iskljuèivo tehnnièkom aranžmanu na osnovu sporazuma SCG i EU, za taj sporazum nije potrebna ratifikacija u parlamentu.
“To je u skladu sa dosadašnjom praksom, jer postoji niz sporazuma sa agencijama UN, a prava i imunititeti koje uživaju pripadnici EUFOR-a su u skladu sa meðunarodnim konvencijama i pravilima, koji su isto tako tehnièki aranžmani i podrazumijevaju oslobaðanje od poreza i carina koji takoðe nijesu ratifikovani u parlementu”, kazao je Roæen.
On je rekao da je vlada prihvatila tekst nakon pozitivnih mišljenja Ministarstva unutrašnjih poslova, Javne uprave, Sekretarijata za zakonosdavstvo, Agencije za telekomunikacije i poštansku djelatnost.
Hans-Joahim Vitauer kazao je da sporazum podržava napore EU na promovisanju mira na Balkanu, što èini i Crna Gora dozvoljavanjem tranzita EUFOR-u kroz njenu teritoriju.
"Dozvoljava se tranzit cestom i vazdušnim prostorom uz vrlo kratak rok za najavu kako bi mogli da pošaljemo pojaèanje NATO snagama na Kosovu u sluèaju hitne potrebe”, kazao je Vitauer.
On je rekao da je praktièni aranžman dio serije sporazuma sa susjednim zemljama kojima se olakšava kretanje trupa EUFORA u regionu, èestitajuæi Crnoj Gori “na svim koracima naprijed koje je napravila ka evropatlanskim integracijama”.
Vitauer je zakljuèio da je Crna Gora, potpisivanjem sporazuma, pokazala da ozbiljno shvata svoju ulogu u promovisanju mira i stabilnosti u regionu.
(kraj) mnm/žug