Potrebna decentralizacija uprave
- Potrebna decentralizacija uprave
- Post By urednik
- 12:49, 5 jun, 2015

Podgorica, (MINA) – Zakonska rješenja po kojima direktore škola imenuje i razrešava ministar, zaobilazeæi školske odbore, neophodno je promijeniti, smatraju u Graðanskoj alijansi (GA).
GA, kako je saopštio koordinator programa Edin Koljenoviæ, dugi niz godina ukazivala je na potrebu decentralizacije uprave, departizacije školstva u Crnoj Gori i cjelokupnog obrazovnog sistema.
On je saopštio da su dosadašnja iskustva jasno ukazala na nasušnu potrebu izmjena postojeæih rješenja koja se tièu naèina biranja i razrješavanja direktora javnih obrazovnih ustanova.
„Koji karakteriše izuzetan stepen centralizacije u procesu odluèivanja, kao i obezbjeðivanja principa besplatnog obrazovanja, kroz aktivnosti na omoguæavanju nabavke udžbenika za sve uèenike osnovnih škola po prihvatljivijim uslovima“, naveo je Koljenoviæ.
Prema njegovim rijeèima, u prethodnom periodu, zajedno sa partnerskim organizacijama, GA je ukazivala na to da naèin biranja direktora obrazovnih ustanova nije u skladu s procesima transparentnosti, depolitizacije kao i potrebom ukljuèenosti svih zaintersovanih grupa.
Prema Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju osnivaè, a to je, dodao je, u najveæem broju sluèajeva Vlada Crne Gore, odnosno Ministarstvo prosvjete i nauke, bira i razrješava direktora obrazovne ustanove.
„Na ovaj naèin u praksi se marginalizuje znaèaj školskih odbora, lokalne zajednice i nastavnog kadra, u postupku izbora i razrješenja direktora, dok se njihova funkcija na kraju svodi na puko raspisivanje konkursa“, ocijenio je Koljenoviæ.
U prilog toj tvrdnji, dodao je, ide i odnos broja èlanova školskog odbora, bez obzira na preovladavajuæi stav da predstavnici zaposlenih, socijalnih partnera, roditelja, uèenika i lokalne samouprave treba da imaju veæinu u tom odboru.
„U postojeæoj strukturi školskih odbora veæinu imaju predstavnici osnivaèa, odnosno Vlade pa je na taj naèin u procedurama koji se tièu izbora i voðenja obrazovnih ustanova ostavljen ogroman prostor za politizaciju, i druge vrste pritisaka“, saopštio je Koljenoviæ.
U GA smatraju neophodnim da se izvrše izmjene zakonskih rješenja po kojima direktore škola imenuje i razrešava ministar, zaobilazeæi školske odbore.
„Kao i da se promijeni postojeæi odnos predstavnika ministarstva u školskom odboru, a poveæa broj èlanova zaposlenih, lokalne samouprave, predstavnika roditelja i ðaka u školskom odboru, te amandmane koje su predložili poslanici Demokratskog fronta a koji su u tom duhu apsolutno podržavamo“, naveo je Koljenoviæ.
Postojeæa politika, dodao je, negativno utièe na podizanje transparentnosti procesa odluèivanja u obrazovanju, kvalitet nastave i selekciju kadrova a otvara i veliki prostor za eventualnu pravnu nesigurnost kandidata i moguænost politizacije i pristrasnosti u postupku izbora direktora.
„Vrhunac ovog problema ogleda se u èinjenici da je u ovako zarobljenom školstvu izbor direktora škola u Crnoj Gori najèešæe predmet meðupartijskih dogovora te raznih tajnih sporazuma kojima se koalicioni partneri dogovaraju oko raspodjele direktorskih mjesta“, rekao je Koljenoviæ.
U svjetlu predstojeæeg izjašnjavanja poslanika u Skupštini Crne Gore, GA je, kako su saopštili, svjesna partijskih interesa i da æe se pri glasanju o ovom predlogu prvenstveno voditi time. „Što potvrðuje da Zakon na matiènom odboru njije podržao poslanik kome je upravo ova stvar zapisana u Programu stranke“.
„Bitno je u ovoj fazi da ostane zapisano da je neko predlagao i podržavao depolitizaciju i decentralizaciju školstva, a sa daljim sazrijevanjem društva u cjelini, ova promjena je neizbježna, imajuæi u vidu da ni jedna zemlja regiona nema ovako rigidno rješenje, a da je u Evropi svega par sliènih primjera“, zakljuèio je Koljenoviæ.
(kraj) boj/žug