Potrebna dodatna sredstva iz budžeta
- Potrebna dodatna sredstva iz budžeta
- Post By urednik
- 12:05, 4 decembar, 2009

Podgorica, (MINA) – Dodatna novèana sredstva iz državnog budžeta i poveæanje kapaciteta tužilaštva za 40 odsto, neophodna su za adekvatnu primjenu Zakonika o kriviènom postupku, smatra crnogorski ministar pravde Miraš Radoviæ.
On je danas predstavio Komentare na Zakonik, kao i Plan za njegovo sprovoðenje, navodeæi da Zakonik predstavlja dobar zakonski okvir kojim se normativno konstituiše savremeni krivièni postupak.
»Adekvatna i dosljedna primjena novih rješenja u Zakoniku zahtijeva planiranje i obezbjeðenje dodatnih novèanih sredstava iz budžeta, koja æe biti usmjerena na prijem potrebnog broja novih nosilaca tužilaèke funkcije ali i novih zaposlenih u državnim tužilaštvima«, rekao je Radoviæ.
Prema njegovim rijeèima, Zakonikom krivièni postupci mogu biti brži, efikasniji, ali i ekonomièniji.
On je ocijenio da æe se na taj naèin doprinijeti efikasnijem suzbijanju kriminaliteta, a naroèito njegovih najopasnijih formi kao što je organizovani kriminal.
»Zakonikom se istraga izmješta iz sudova i daje puna nadležnost tužiocima i policiji u sprovoðenju istrage, uz minimalnu kontrolu suda odreðivanjem pritvora i druge institute koji se odnose na ljudska prava i slobode u istrazi«, naveo je Radoviæ.
Prema njegovim rijeèima, neophodno je obezbijediti i edukaciju službenika.
»Tužilaštvo treba pojaèati za 40 odsto kapaciteta i obezbijediti edukaciju državnih tužilaca i drugih lica koja primjenjuju Zakonik, kao i nabavku nove tehnièke opreme«, kazao je Radoviæ.
Vlada je, kako je naveo, usvojila Plan implementacije Zakonika o kriviènom postupku koji sadrži pregled najznaèajnijih novina, prije svega, uticaj Zakonika na druge propise.
»Poseban akcenat je na obuci službenika«, kazao je Radoviæ, dodajuæi da se sve to treba realizovati do kraja avgusta naredne godine.
On je podsjetio da je Vlada formirala posebnu Komisiju zaduženu za praæenje implementacije Zakonika.
Šef misije Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE) u Crnoj Gori, Paraskiva Badesku navela je da je Misija bila partner Ministarstvu pravde tokom izrade Zakonika.
»Vidljivi konkretni rezultati naših zajednièkih napora predstavljaju èvrst dokaz saradnje i podrške Misije institucijama Crne Gore u procesu sprovoðenja reforme pravosuða«, rekla je Badesku.
Vrhovni državni tužilac Ranka Èarapiæ kazala je da su državni tužioci svjesni znaèaja i uloge koja im je data ovim Zakonikom.
»Zbog toga oni ulažu napore u svoju edukaciju«, navela je Èarapiæ.
Ona smatra da bez podrške budžeta Crne Gore »nema uspjeha u ostvarivanju nove uloge«.
»Za ostvarivanje nove uloge nije potrebno samo njihovo znanje i vještina, veæ æe biti neophodno stvoriti materijalne uslove koji æe omoguæiti tužicima da tu funkciju uspješno ostvaruju«, rekla je ona.
To, kako je navela Èarapiæ, podrazumijeva veæi broj tužilaca, ali i službenika u ostalim nivoima tužilaštva.
Potrebni su, kako je ocijenila Èarapiæ, i prostorni uslovi za uspješno obavljanje funkcije. »Koji u ovom trenutku tužiocima u mnogim gradovima nedostaju, kao i oprema koja je neophodna za primjenu novog Zakonika«.
Predsjednik Apelacionog suda Vukoman Goluboviæ kazao je da se treba izboriti da bi tužilaštvo dobilo mjesto koje mu pripada.
»U pojedinim zemljama tužilaštvo ima izutetan ugled, i treba da se izborimo da tužilac dobije ono mjesto koje mu stvarno pripada, s obzirom na odgovornosti i poslove koje vrši. Ali s druge strane, i od njih se traži odgovornost«, ocijenio je Goluboviæ.
(kraj) boj/isf