
Podgorica, (MINA) - Komisija za liječenje u inostranstvu razmatrala je zahtjev za upućivanje Srđana Roćenovića na liječenje u Kliničko bolnički centar (KBC) u Zagrebu i ocijenila da je potrebna dopuna medicinske dokumentacije, saopšteno je iz Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO).
Oni su rekli da je 25. januara ove godine majka osiguranika Srđana Roćenovića, Mira Ćirković, podnijela zahtjev (Konzilijarni prijedlog doktora Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) određenih specijalnosti) za upućivanje na liječenje njenog sina u KBC u Zagrebu.
„Komisija za liječenje u inostranstvu je na sjednici od 27. januara ove godine razmatrala zahtjev za upućivanje Roćenovića na liječenje u KBC Zagreb i donijela nalaz i mišljenje kojim je zahtijevala dopunu medicinske dokumentacije, to jest dodatno obrazloženje konzilijarnog izvještaja“, kaže se u saopštenju FZO.
Ističu da će nakon dopune predmetne dokumentacije zahtjev Ćirković biti razmatran na prvoj narednoj sjednici Komisije za liječenje u inostranstvu.
Iz FZO su podsjetili je Roćenović o trošku te ustanov,e na osnovu medicinske dokumentacije i Konzilijuma ljekara KCCG i Prvostepene komisije FZO, upućivan osam puta na liječenje, dijagnostiku i kontrolne preglede u zdravstvene ustanove u Srbiji (Klinički centar Srbije i VMA), kao i u Institut „Simo Milošević“ u Igalu.
Pojašnjava se da se upućivanje na liječenje u inostranstvu vrši na predlog konzilijuma odgovarajuće specijalnosti KCCG (za djecu na predlog konzilijuma Instituta za bolesti djece) i odobrenja Ljekarskih komisija Fonda.
„Osigurana lica koja ne mogu da se liječe u Crnoj Gori, po predlogu konzilijuma KCCG, upućuju se u ustanove javnog zdravstvenog sistema Srbije sa kojima Fond ima zaključen ugovor o pružanju usluga, a za stanja i oboljenja koja ne mogu da se liječe ni u Republici Srbiji, osiguranim licima se predlaže upućivanje u druge inostrane države“, kazali su iz FZO.
Prema njihovim riječima, postupak za upućivanje na liječenje u zdravstvene ustanove van sistema zdravsta Crne Gore se brzo završava, za par dana, a u hitnim slučajevima u roku od par sati od momenta dostavljanja FZO zahtjeva uz prateću medicinsku dokumentaciju.
„Pitanje sredstava za liječenje u inostranstvu nikada se ne postavlja kao problem, bez obzira na iznos potrebnih sredstava za liječenje kada je isto odobreno od Konzilijuma KCCG i Komisije za liječenje u inostranstvu“, tvrde iz FZO.
(kraj) zor