Potrebna veća ulaganja u sektor maslinarstva
- Potrebna veća ulaganja u sektor maslinarstva
- Post By kristina
- 14:43, 4 oktobar, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Problemi kvantiteta i kontinuiteta u proizvodnji maslinovog ulja predstavljaju ključne izazove za sektor maslinarstva, što je posljedica nedovoljnih investicija u toj oblasti, ocijenio je prvi organski proizvođač maslina u Crnoj Gori, Ilija Moric.
On je, na konferenciji za novinare organizovanoj povodom realizacije projekta pod nazivom Život među maslinama, kazao da su investicije u sektor maslinarstva nedovoljne, kao i da je mali broj proizvođača maslina i maslinovog ulja.
„U pitanju je vrlo skup hobi, naročito ako se proizvodnja bazira samo na rodnim godinama. Neophodno je mnogo više ulagati u sisteme za navodnjavanje, kontrolu štetočina i bolesti, rezidbe, kultuivacije i đubrenja“, rekao je Moric na konferenciji za novinare povodom projekta koji realizuje Institut za preduzetništvo i ekonomski razvoj (IPER), pod pokroviteljstvom Međunarodnog savjeta za maslinu (IOC).
On je dodao da se ta pitanja tiču proizvođača, ali da rješenju problema mogu doprinijeti institucije.
„Veoma je širok prostor za proizvodnju i prodaju maslina i maslinovog ulja. Cilj projekta je da ukupnu svijest građana podignemo na viši nivo i da se maslinarstvo vrati u centar pažnje, jer je dugo bio marginalizovano“, naveo je Moric.
On tvrdi da određeni pomaci postoje, s obzirom na to da institucije sve više sredstava izdvajaju za sektor maslinarstva, ali da to nije dovoljno da bi se riješili problemi u toj oblasti.
„Potrebno je da prođe određeno vrijeme, a to je najoskudniji resurs u sektoru maslinarstva“, kazao je Moric.
On smatra da je problem kontinuiteta i kvaniteta moguće riješiti unaprijeđenjem domaćeg tržišta, uvođenjem novih proizvoda na bazi maslinovog ulja, kao i povezivanjem sa turizmom i zanatsvom.
Moric je naveo da je u sektoru maslinarstva moguće ostvariti stabilan profit.
„U pitanju je sektor koji ima malo negativnih pojava. To je sektor koji je bio marginalizovan zbog atraktivnijih djelatnosti“, rekao je Moric.
Kroz projekat IPER-a crnogorsko malsinarstvo se, kako je ocijenio, uključilo u savremene tokove i trendove maslinarstva i uljarstva.
„U tom smislu, maslinarstvo se kreće dobrim putem. S obzirom na to da se u projekat uljučio veći broj ljudi, očekuju se i bolji rezultati“, kazao je Moric.
Prema njegovim riječima, efekti projekta su, pored promocije potrošnje maslinovog ulja, niz benefita za domaće proizvođače, a sa druge strane jačanje društvenog identiteta proizvođača.
„Takvim projektima se gradi izuzetno dobar imidž maslinasrtva u Crnoj Gori, što bi moglo doprinijeti boljem kvalitetu, kontinuitetu i kvantitetu“, smatra Moric.
Predstavnik IPER-a, Kristina Tinaj, saopštila je da je cilj projekta edukacija građana o benefitima maslinovog ulja, povećanje potrošnje u Crnoj Gori, kao i širenje tržišta za domaće proizvođače.
„U posljednjih deset godina zasađeno je oko 80 hiljada stabala maslina, tako da sad imamo ukupno 490 hiljada. Imamo 15 registrovanih rafinerija, od kojih se osam bavi modernom proizvodnjom maslinovog ulja, a ostatak se bavi tradicionalnom proizvodnjom“, navela je Tinaj.
Ona je dodala da se posljednjih godina javlja interesovanje za investiranje u maslinarstvo, poboljšanje kvaliteta maslinovog ulja, kao i za unaprijeđenje i modernizaciju prerade maslina.
„Međutim, potrošnja maslinovog ulja u Crnoj Gori je na veoma niskom nivou i iznosi pola litra po stanovniku“, rekla je Tinaj.
Projekat će, kako je kazala, obuhvatiti dva istarživanja na početku i kraju projekta, kao i javnu kampanju.
„Od projekta očekujemo povećanje informisanosti o značaju maslinovog ulja, medijske vidljivosti domaćih proizvođača, kao i korišćenje maslinovog ulja“, poručila je Tinaj.
Predstavnik Mininstarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Dubravka Radulović, kazala je da bi prouzvođači trebalo da obrate pažnju na kvalitet, jer je Crna Gora mala zemlja koja nikada neće dostići neku veliku količinu maslinovog ulja.
„Minstarstvo pruža podršku proizvođačima, uključujući pomoć za sadni materijal, revitalizaciju starih maslinjaka, mehanizaciju i opremu, ambalažu, kao i za sisteme za navodnjavanje“, rekla je Radulović.
Ona je dodala da od ove godine Ministarstvo uvelonovu mjeru, koja podrazumijeva kultivisanje neobrađenog poljoprivrednog zemljišta za sadnju maslina.
„Ove godine je prvi put uspostavljen i registar za proizvođače u sektoru maslinarstva“, navela je Radulović.
Ministarstvo će, kako ja kazala, nastaviti da pružaju podršku kroz edukaciju, seminare i studijska putovanja.
"Maslinastvo ima budućnost, i u to se sve više ulaže. Iz toga razloga, neophodna je edukacija proizvođača, potrošača i institucija, što je jedna od glavnih politika Ministarstva“, zaključila je Radulović.
(kraj) mar/nar