
Podgorica, (MINA) – Zaštitom životne sredine ne treba da se bavi jedno ministarstvo, veæ ta oblast zahtijeva angažovanje svakog graðanina Crne Gore, poruèili su danas iz Ministarstva turizma i zaštite životne sredine.
Ministarstvo je, reagujuæi na navode Liberalne partije (LP) o nezadovoljavajuæem odnosu tog resora prema životnoj sredini, saopštilo da Vlada vrlo promišljeno, samostalno, i u saradnji sa meðunarodnim partnerima, realizuje aktivnosti koje æe, u razlièitim rokovima, doprinijeti da se postojeæi problemi u toj oblasti eliminišu.
LP zatražila je danas od Vlade da hitno osnuje posebno ministarstvo ekologije sastavljeno od eksperata, koji bi na struèan naèin sanirali katastrofalno stanje u toj oblasti.
Iz Ministarstva navode da je LP saopštila niz netaènih i proizvoljnih ocjena sa ciljem da, uoèi lokalnih izbora u Kotoru, diskredituju i omalovaže napore i rezultate koje taj resor ostvaruje.
„Koliko je smiješan pokušaj sticanja jeftinih dnevnopolitièkih poena partije koja je izgubila kompas, politièku orjenatciju i nekada davno proklamovanu ideologiju, a prije svega sljedbenike i pristalice, navodi te stranke su i oèajnièki pokušaj da, u oblasti o kojoj ne znaju ni elemantarno, pokušaju da profitiraju pred lokalne izbore”, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Tom resoru, dodaje se, nije cilj da „sliku koju kreira LP” zamijeni onom da je u Crnoj Gori sve u najboljem redu i da smo dostigli sve ciljeve koje želimo da ostvarimo realizujuæi Ustavno opredjeljenje o ekološkoj državi.
„Izazovi su bili i biæe pred nama, mi ih vrlo uspješno prevazilazimo i rješavamo probleme dinamikom koju smo planirali”, kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva navode da je meðunarodna zajednica pred izazovom globalnih ekoloških problema i da vlade najrazvijenih država svijeta na sve naèine pokušavaju da naðu metode i instrumente djelimiènog ili potpunog rješavanja goruæih pitanja koji se odnose na ekologiju.
„Ni Crna Gora nije izuzetak. Naprotiv, vrlo promišljeno samostalno i u saradnji sa meðunarodnim partnerima realizuje aktivnosti koji æe u kratkom, srednjem i dužem roku doprinijeti da se postojeæi problemi u mjeri maksimalno moguæeg eliminišu”, saopšteno je iz Ministarstva.
Navode da se, uprkos vrlo limitiranim kapacitetima veæine opština u Crnoj Gori, u pogledu kadrova i finansija, privode kraju aktivnosti na pripremi izbora firmi koje æe pripremiti glavne projekte za izgradnju deponija komunalnog otpada i prateæih sadržaja u skladu sa standardima EU.
„Izradi glavnih projekata prethodila je izrada studija izvodljivosti i elaborata procjene uticaja na životnu sredinu za šest lokacija, od ukupno predviðenih sedam. U Podgorici se nalazi sedma na kojoj se veæ više od godinu odlaže otpad i koja je uraðena u skladu sa standardima koji se primjenjuju u EU”, podsjeæaju iz Ministarstva.
Dodaje se da se realizuju aktivnosti na selektivnom prikupljanju otpada u svim crnogorskim opštinama.
Kada su u pitanju otpadne vode, navodi se da su pri kraju aktivnosti na pripremi studija izvodljivosti za postrojenja za preèišæavanje tih voda u svim opštinama crnogorskog Primorja.
„Obezbijeðena su znaèjna kreditna sredstva od KfW-a i Evropske investicione banke u vrijednosti od više od 130 miliona eura za realizaciju projekata u oblasti upravljanja otpadnim vodma u veæini opština”, navodi se u saopštenju.
Podsjeæa se da je, u sklopu sanacije jalovišta rude, olova i cinka u Mojkovcu, pri kraju probna faza rada postrojenja za preèišæavanje otpadnih voda.
„U toku su završne aktivnosti na objavljivanju tendera za poèetak radova na izgradnji postrojenja za preèišæèavanje otpadnih voda i dijela kanalizacionog sistema u Nikšiæu, a Podgorica je nedavno rekonstruisala postrojenje za preèišæavanje tih voda”, navodi se u saopštenju.
U septembru naredne godine, kako se dodaje, poteæi æe prvi metar kubni vode iz regionalnog vodovoda.
„Biæe utrošeno oko 60 miliona EUR, ali æe biti riješen problem nekontinuiranog vodosnabdijevanja opština crnogoskog primorja tokom turistièke sezone”, navode iz Ministarstva.
Vlada je, kako su saopštili, u vezi sa problemima koje uzrokuju veliki proizvodni kapaciteti u Nikšiæu, Podgorci, Pljevljima i Bijeloj, kao i one izazvane sve gušæim saobraæajem u veæim urbanim cjelinama, definisala mjere i konkretne aktivnosti na njihovom rješavanju u narednom periodu.
Ministarstvo, saopšteno je, ima kritièki odnos prema trenutnom, u odnosu na željeno stanje životne sredine u Crnoj Gori.
„Svjesni smo da nam je za željeno stanje potrebna podrška svih, pa èak i èlanova LP”, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) mil