Potrebno povjerenje izmeðu vlasti i opozicije
- Potrebno povjerenje izmeðu vlasti i opozicije
- Post By ljubicam
- 14:31, 29 jun, 2009

Podgorica, (MINA) – Neprihvatanje zahtjeva opozicije u vezi raspodjele funkcija u parlamentu najbolje pokazuje koliki je stepen demokratije u Crnoj Gori, ocijenio je predsjednik Demokratskog saveza (DS) Mehmed Bardhi.
Crnogorska opozicija zatražila je predsjednièka mjesta u odborima za ekonomiju, finansije i budžet, ljudska i manjinska prava, bezbjednost i odbranu i politièki sistem i pravosuðe, kao i formiranje odbora za nadgledanje borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala i predstavke i pritužbe graðana.
Bardhi je kazao da predlozi crnogorske opozicije u vezi raspodjele funkcija u parlamentu nijesu novi i da bi trebalo da budu u skladu sa mandatima.
»To ne bi trebalo da zavisi od volje, odnosno politièkog opredjeljenja onih koji rukovode. Postavlja se pitanje da li se stvarno vlast opredijelila za osvajanje demokratije, odnosno da li je spremna na to da demokratija funkcioniše«, rekao je Bardhi agenciji MINA.
On je kazao da je rukovoðenje opozicije odreðenim radnim tijelima Skupštine jedna od tekovina demokratskih država, kojima teži da se pridruži i Crna Gora.
»Na tom planu, rukovoðenje predstavnika opozicije pojedinim odborima, ne bi ugrozilo funkcionisanje parlamenta, nego bi na taj naèin poèelo uspostavljanje meðusobnog povjerenja vlasti i opozicije«, rekao je on.
Bardhi je podsjetio da predložio da se jedan potpredsjednik Skupštine bira iz redova autohtonih manjinskih naroda odnosno nacionalnih manjina, koji žive u Crnoj Gori.
On smatra da prednost treba da ima kandidat-poslanik iz autentiènih neposrednih albanskih predstavnika. “Zbog toga što su Albanci danas u Crnoj Gori po svim nacionalno-jezièko, teritorijalnim a i ostalim parametrima i odlikama razlièiti od drugih manjina koje su slovenske pripadnosti, odnosno slovenske geneze”.
Bardhi je naveo da parlament, kao zakonodavna vlast, mora da daje primjer kako se realizuje poštovanje prava manjina i njihova srazmjerna i autentièna zastupljenost jer je Skupština polazište uspostavljanja osnova demokratije.
»Ako se zalažemo za multietnièost, multikulturalizam, multikonfesionalizam, onda bi trebalo da se to stvarno verifikuje na djelu«, poruèio je Bardhi.
On je napomenuo da njegov predlog, iako je nailazio na razumijevanje pojedinih èlanova partija na vlasti van plenarne sale, nije prihvaæen.
»To nije dobro i Crna Gpra i dalje èami u starim društvenim odnosima«, kazao je predsjednik DS-a.
Bardhi smatra da se bez uspostavljanja meðusobnog povjerenja vlasti i opozicije »teško mogu uspostaviti demoktratski ciljevi koji bi pospiješili put ka Evropi«
On smatra da još postoji nesklad i konflikt u crnogorskom društvu, neureðenost meðunacionalnih odnosa i nedefinisanje statusa manjina, odnosno albanskog pitanja.
»Vlast se deklariše da je spremna za demokratiju a radi po starom«, kazao je Barthi.
(kraj) mil/žug