Potvrðivanje i prevod odgovora do polovine mjeseca
- Potvrðivanje i prevod odgovora do polovine mjeseca
- Post By urednik
- 19:20, 2 novembar, 2009

Podgorica, (MINA) – Posljednjim sastankom Komisije za potvrðivanje odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, koji je planiran za 13. novembar, biæe okonèana ta faza procesa, a prevod odgovora i aneksa oèekuje se do sredine mjeseca.
To je saopšteno nakon 12. sjednice Nacionalne komisije za implementaciju Inoviranog Akcionog plana za sprovoðenje Programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Ministar za evropske integracije Gordana Ðuroviæ informisala je èlanove Komisije da je u procesu pripreme odgovora na Upitnik uèestvovalo oko hiljadu ljudi i da je angažovano blizu 100 lokalnih i inostranih eksperata.
Ona je podsjetila da je proces verifikacije poglavlja poèeo održavanjem prve dvije sjednice Komisije za potvrðivanje odgovora na pitanja iz Upitnika, koje su održane 26. i 29. Oktobra.
“Posljednji sastanak Komisije planiran je za 13. novembar 2009.godine, èime æe biti okonèana faza potvrðivanja svih pitanja iz Upitnika od strane Komisije”, saopšteno je niz Vlade.
Ðuroviæ je navela da je na prevodu odgovora na pitanja iz Upitnika i predloženih anexa angažovano preko 70 prevodilaca.
Oèekuje se da prevoðenje i revizija odgovora i anexa bude okonèana do sredine mjeseca.
Èlanovi Nacionalne komisije, predstavnici civilnog društva, kako je saopšteno, oèekivali su da æe biti upoznati sa nacrtima odgovora iz Upitnika, a Ðuroviæ je pojasnila da, za sada, oni ne mogu biti dostupni, “ali da ukljuèene institucije ulažu maksimalne napore da se pruže kvalitetni i objektivni odgovori”.
“Kao važan izvor informacija svakako se koriste i izvještaji institucija prema Nacionalnoj komisiji, kao i sami izvještaji Nacionalne komisije”, kaže se u saopštenju.
Direktor Uprave za antikorupcijsku inicijativu Vesna Ratkoviæ govorila je o aktivnostima na pripremi Nacrta Zakona o integritetu u javnom sektoru.
Konstatovano je da materija koja je predmet Nacrta zakona o integritetu u javnom sektoru treba da bude razdvojena u dvije posebne oblasti, pri èemu bi za oblast integriteta nadležno bilo Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave, u smislu pripreme izmjena i dopuna Zakona o državnoj upravi, dok bi za oblast lobiranja, po mandatu Ministarstva finansija, nadležna bila Uprava za antikorupcijsku inicijativu.
Pomoænik ministra unutrašnjih poslova i javne uprave Osman Subašiæ upoznao je èlanove Nacionalne komisije sa procesom vizne liberalizacije, od maja 2008.godine, kao i sa aktivnostima tokom realizacije preostalih obaveza iz Mape puta za viznu liberalizaciju.
On je naglasio da je taj veoma odgovoran posao podigao crnogorske administrativne kapacitete, unaprijedio mnoge važne segmente funkcionisanja institucija i ojaèao ukupnu saradnju i meðusobno povjerenje izmedju Crne Gore i Evropske Komisije.
Ocijenjeno je da je ekspertska misija, koja je u Crnog Gori boravila od 12. do 15. oktobra, bila veoma uspješna i da predstavlja dobar osnov za finalni Izvještaj Evropske Komisije u pravcu donošenja konaène odluke za finalizaciju procesa vizne liberalizacije, koja se oèekuje na sastanku Savjeta ministara za pravdu, slobodu i bezbjednost, krajem novembra.
Na današnjoj sjednici, kako je navedeno, razmatrane su ocjene i preporuke iz Godišnjeg izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore za ovu godinu.
“Nacionalna komisije je podržala sve preporuke Evropske komisije u Izvještaju o napretku, posebno one koje se odnose na jaèanje kapaciteta u oblati borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala”, stoji u saopštenju.
Navodi se da je Mreža za afirmacuiju nevladinog sektora pripremila posebnu analizu EU komentara u toj oblasti, pa je Nacionalna komisija preporuèila da se taj dokument dostavi èlanovima radne grupe, koji rade na pripremi nove Strategije i Akcionog plana za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
(kraj) mil