Povlaèenje Predloga izmjena Zakona o radu bilo bi negativno
- Povlaèenje Predloga izmjena Zakona o radu bilo bi negativno
- Post By urednik
- 19:12, 20 septembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Eventualno povlaèenje Predloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu iz redovne procedure, bilo negativno i onemoguæilo bi primjenu pozitivnih zakonskih rješenja koja su u njemu data, ocijenjeno je danas na sjednici Predsjedništva Socijalnog savjeta.
Sjednici su, osim, èlanova Predsjedništva, prisustvovali pomoænici ministara rada i socijalnog staranja i finansija, Anka Stojkoviæ i Nemanja Pavlièiæ, kao i sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore Srðan Kekoviæ i vršilac dužnosti generalnog sekretara Unije poslodavaca, Suzana Raduloviæ.
Na sjednici su, kako je saopšteno, razmatrani pozitivni aspekti Predloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu.
Tim aktom se, podsjeæaju iz Savjeta, uvodi novi institut Agencije za privremeno ustupanje zaposlenih, za obavljanje poslova kod drugog poslodavca-korisnika, a izvršeno je i unaprjeðenje veæ utvrðenih instituta.
U saopštenju se navodi da se Predlogom preciziraju odredbe koje se odnose na zabranu diskriminacije i definiše što se smatra mobingom na radnom mjestu, uvodi se pravilo da se radni odnos zasniva na neodreðeno vrijeme i preciziraju odredbe koje se odnose na trajanje ugovora o radu na odreðeno vrijeme.
„S tim što se rad na odreðeno vrijeme ogranièava na dvije godine uz moguænost dužeg trajanja kada je u pitanju zamjena odsutnog zaposlenog i rad na odreðenom projektu“, dodaje se u saopštenju.
Predlogom izmjena se, kako se navodi, uvode i odredbe o zaštiti zaposlenih koji prijave korupciju,kao i institut roditeljskog odsustva, i preciziraju odredbe o porodiljskom odsustvu u smislu izjednaèavanja u pravima na roditeljsko, odnosno porodiljsko odsustvo oba roditelja.
Preciziraju se i odredbe o zaradi i utvrðivanju minimalne zarade, unaprjeðuju se i pojednostavljuju odredbe o otkazu ugovora o radu i prestanka radnog odnosa po sili zakona, uvodi se institut ustupanje zaposlenih, a unaprjeðuju se i èine fleksibilnijei odredbe o dopunskom radu.
„Revidiraju se odredbe o kolektivnim ugovorima i èine jasnijim za primjenu u praksi, ukida se ugovor o djelu kao najviše zloupotrebljavani institut u radnom zakonodavstvu i vrši pravno tehnièko poboljšanje odreðenih odredbi radi lakše primjene u praksi“, dodaje se u saopštenju.
Na sjednici je konstatovano da je, tokom izrade Predloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, u Radnoj grupi postignut visok nivo usaglašenosti oko zakonskog teksta, uz konsenzus svih socijalnih partnera.
„Nakon diskusije konstatovano je da æe procedura oko Predloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu iæi redovnim tokom“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je, i pored obrazloženja predlaglaèa, stav predstavnika oba sindikata da je i dalje sporan èlan Predloga zakona, koji po njihovom tumaèenju omoguæava da poslodavac da otkaz zaposlenom bez disciplinskog postupka.
Dodaje se da su se svi prisutni saglasili da bi eventualno povlaèenje tog zakonskog teksta iz redovne procedure, bilo negativno.
"I znaèilo bi nemoguænost primjene pozitivnih zakonskih rješenja koja su data u njemu i koja su usaglašena sa meðunarodnim standardima, odnosno sa odreðenim Konvencijama Meðunarodne organizacije rada i Izmijenjenom Evropskom socijalnom poveljom“, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) gop