Pozvali upravu da prihvati štrajkaèke zahtjeve
- Pozvali upravu da prihvati štrajkaèke zahtjeve
- Post By kristina
- 19:37, 8 april, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sindikat Crnogorskog Telekoma pozvao je danas upravu kompanije da prihvati štrajkaèke zahtjeve i ispuni obaveze predviðene Kolektivnim ugovorom.
Predstavnici radnika Telekoma, koji štrajkuju èetvrtu sedmicu, poruèili su sa protestnog skupa ispred upravne zgrade kompanije da neæe prihvatiti Kolektivni ugovor koji æe predviðati nestabilnu osnovicu za plate i zatražili poštovanje postojeæeg, sa ranije definisanim obavezama poslovodstva u vezi sa otpremninama i zaradama.
Predsjednik sindikata Telekoma, Željko Buriæ, ponovio je štrajkaèke zahtjeve kojima se traži okonèanje pregovora o poveæanju najniže cijene rada, poništavanje nezakonito usvojenog Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u Telekomu, kao i podjelu èetiri miliona EUR vrijednih stambenih kredita.
“Tražimo socijalni dijalog na ravnopravnim osnovama, povratak na posao kolega koji su prije osam dana ostali bez posla, kao i da se u narednih pet godina onemoguæi otpuštanje zaposlenih po osnovu tehnološkog viška, osim na dobrovoljnoj osnovi”, rekao je Buriæ na skupu organizovanom zbog aktuelne situacije u preduzeæu.
On smatra da menadžment telekomunikacione kompanije, koji je u veæinskom vlasništvu Dojèe /Deutche/ Telekoma, ima dvostruke aršine u ophoðenju prema zaposlenima u Crnoj Gori i Njemaèkoj, kao i da je njihov jedini cilj da “preko radnièkih leða” izvuku što veæi moguæi profit.
Buriæ tvrdi i da se na isti naèin ponašaju i predstavnici drugih multinacionalnih kompanija, koji su u Crnoj Gori kupili preduzeæa, ali i da do toga ne bi došlo da su nadležni obavljali obaveze u okviru zakonom propisanih ovlašæenja.
“Novi vlasnik je za pet godina otpustio oko 700 radnika ili 60 odsto njihovog ukupnog broja u trenuku kada su preduzeli upravljanje kompanijom, 2005. godine”, saopštio je Buriæ.
On je dodao da menadžment nema namjeru da ispoštuje obaveze neophodne za obezbjeðenje socio-ekonomske sigurnosti zaposlenih, kao i da je štrajk jedino preostalo rješenje za obezbjeðenje zaštite radnièkih prava.
(kraj) nar