Pravo na dobru upravu ključno za pravnu sigurnost

Podgorica, (MINA) - Pravo na dobru upravu jedno je od ključnih za pravnu sigurnost i ostvarivanje ljudskih prava građana/ki na lokalnom nivou, ocijenjeno je na sastanku ombudsmasna Siniše Bjekovića sa predsjednikom Opštine Rožaje Rahmanom Husovićem.
Na sastanku je, kako je saopšteno iz kancelarije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, konstatovano da se većina obraćanja građana odnosi na prava iz domena socijalne zaštite i rada.
Navodi se da su u Rožajama održani „Dani Zaštitnika“ i tom prilikom organizovan prijem građana koji smatraju da su im povrijeđena ljudska prava i slobode, a Bjeković je o situaciji u toj oblasti razgovarao i sa Husovićem.
Bjeković je ukazao na to da posljednjih godina nije zabilježen značajan broj obraćanja građana/ki Rožaja, oko 20-ak pritužbi na godišnjem nivou, od kojih se većina odnosila na rad državnih organa, u vezi sa ostvarivanjem prava iz domena socijalne zaštite i prava na rad.
Kako se navodi, većina građana/ki koji su se u četvrtak obratili predstavnicima institucije Zaštitnika imali su pitanja u vezi sa procedurama pri ostvarivanju određenih prava.
„Kao i odugovlačenjem sudskih postupaka pred redovnim i Višim sudom, imovinsko-pravnim odnosima, dugim trajanjem postupaka Uprave za nekretnine Rožaje i pravima iz rada i po osnovu rada“, dodaje se u saopštenju.
Husović je istakao otvorenost lokalne administracije za kontakt sa građanima/kama i unaprijeđene procedure u postupanju, navodeći da je potrebno dodatno osnažiti i podržati glas lokalnih samouprava i Zajednice opština.
On je, kako se dodaje, iskazao zainteresovanost za sve pojedinačne primjere kršenja ljudskih prava i sloboda na koje građani Rožaja budu ukazali Zaštitniku kako bi potencijalni problemi bili riječeni na najefikasniji način.
Bjeković je rekao da je lokalna administracija prva na liniji rješavanja problema i unaprjeđenja kvaliteta života svojih građana.
„Zato je potrebno razvijati i unapređivati pristupačnost i transparentnost u radu sa strankama i iskorijeniti primjere ćutanja uprave na obraćanja i neopravdano dugo trajanje postupaka“, kazao je Bjeković.
Fokus razgovora, kako se navodi, bio je na pitanjima iz domena ekonomskih i socijalnih prava, a sagovornici su se saglasili da nema održivih modela i priče o socijalnoj politici bez učešća države.
„S tim u vezi, ukazano je na problematiku u vezi sa zakonodavstvom u oblasti socijalnog staranja, kojim se predviđa proširenje obaveza opština u smislu finansiranja servisa i usluga na lokalnom nivou“, dodaje se u saopštenju.
Kako se navodi, ukazano je i na neophodnost što skorijeg rješavanja pitanja i konkretnog uključivanja Vlade u vezi sa lokacijom fabrike Gornji Ibar, budući da je to prostor koji će omogućiti višenamjenske oblasti i aktivnosti od značaja za širu zajednicu i grad u cjelini.
Tema sastanka bila su i pitanja nezaposlenosti, neusklađenosti tržišta rada i obrazovanja, kapitalni projekti, poput putnih i infrastrukturnih, koji su ključni za razvoj i održivost sjevera.
Navodi se da su Bjeković i Husović saglasni i da fokus rada lokalnih samouprava treba da bude na strateškom planiranju koje će životne stvari građana vratiti u prvi plan.
Oni su saglasni i da je potrebno čuvati i jačati društvenu koheziju, prvenstveno na lokalnom nivou, što se svakako reflektuje i na širi nacionalni kontekst.
Tokom posjete Rožajama, Bjeković je, kako se navodi, razgovarao i sa predstavnicama nevladine organizacije SOS telefon Rožaje, koji su predstavili aktivnosti u oblasti zaštite od nasilja u porodici
Oni su naveli da su i pored određenog napretka i dalje prisutni stigma i predrasude zajednice u suprostavljanju nasilnicima i prijavljivanju slučajeva nadležnim državnim organima.
U saopštenju se navodi da su realizovani i kontrolni obilazak Odjeljenja bezbjednosti Rožaje i graničnog prelaza Kula, koji su podrazumijevali razgovor sa službenicima i kontrolu postupanja po ranije datim preporukama.