
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Zakljuèci Socijalistièke narodne partije, koji su usvojeni u utorak uveèe, predstavljaju cjelinu sa Zakljuècima Skupštine od 29. februara i 8. juna prošle godine, na koje je javnost pozitivno reagovala, a po kojima Vlada nije postupila, saopšteno je iz te stranke.
U Skupštini su u utorak veèe, glasovima Demokratske partije socijalista (DPS), SNP-a i Bošnjaèke stranke, usvojeni novi zakljuèci za rješavanje problema u podgorièkom Kombinatu aluminijuma (KAP).
Usvojeni zakljuèci podrazumijevaju da se obezbijedi kontinuitet prozvodnje u repro-lancu do usvajanja Studije dugoroène održivosti i razvoja aluminijske industrije u Crnoj Gori, koja bi se dostavila Skupštini na usvajanje najkasnije do 20 oktobra što, kako su naveli, obezbjeðuje da se odluka o buduænosti KAP-a temelji na struènoj, a ne na laièkoj procjeni i ocjeni.
“Zakljuèci podrazumijevaju da se raskid Ugovora sa CEAC-om i prenos njegovih akcija na državu uradi bez naknade po bilo kom osnovu i tereta po budžet i graðane”, kazali su iz SNP-a
Dodaje se da se zakljuècima definiše odgovarajuæi model za izmirivanje duga KAP-a prema EPCG i uslova za buduæu isporuku elektriène energije.
“Prema zakljuècima, Državna revizorska institucija treba da uradi potpunu i nezavisnu reviziju poslovanja KAP-a od dana kada je CEAC preuzeo kompaniju, kao i da izvrši reviziju dugova KAP-a i da o tome podnese poseban izvještaj Skupštini i Vladi do 31. Maja”, piše u saopštenju.
U zakljuècima se navodi i da KAP najkasnije u roku od dva mjeseca definiše model kojim æe se obezbijediti da se proces proizvodnje u KAP-u odvija uz puno poštovanje normi i standarda propisanih zakonima za oblast zaštite životne sredine i da proces svoje proizvodnje prilagodi tim standardima najkasnije u roku od godinu dana od dana usvajanja ovih zakljuèaka.
“Napominjemo da sami ovaj Zakljuèak koji inaèe KAP i Vlada Crne Gore duguju graðanima Zete i Podgorice veæ pune èetiri decenije, zahtijevaæe ulaganje u zaštitu životne sredine od oko 100 miliona EUR”, piše u saopštenju SNP-a.
Predviðeno je i da se poštuju zakonske obaveze i obaveze predviðene kolektivnim ugovorom prema zaposlenima u KAP-u i RBN.
“Iz svega navedenog, potpuno je jasno da usvojeni Zakljuèci Skupštine ni Vladi niti bilo kojem drugom organu ne dozvoljavaju da budžet i graðane Crne Gore nanovo zadužuju ni jednim centom”, kazali su iz SNP-.
Oni su naveli da je potpuno jasan pristup zakljuècima da Ugovor sa CEAC-om treba da se raskine na njegovu štetu jer on ne poštuje ugovorene obaveze.
“Posebno napominjemo da zakljuèci Skupštine ne sadrže konkretne modele raskida Ugovora sa CEAC-om i izmirivanja meðusobnih obaveza KAP-a i EPCG jer su to pitanja koja su u ustavnoj nadležnosti Vlade, koja vodi spoljnu i unutrašnju politiku”, navodi se u saopštenju.
Prema ocjeni SNP-a, Vlada vodi katastrofalno neuspješnu ekonomsku politiku, “a njeni dometi po negativnim efektima po graðane Crne Gore dostigli su vrhunac upravo u skandalozno štetnim ugovornim aranžmanima oko privatizacije KAP-a i RBN”.
“Iskljuèivi motiv SNP-a da predloži zakljuèke i u Skupštini glasa za njih jeste da se sa tako katastrofalnim voðenjem ekonomske politike Vlade konaèno prestane i svi akti Vlade u vezi sa rješavanjem ove problematike, posredstvom Skupštine, uèine dostupnim ukupnoj javnosti”, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) anm