Predstavljen model za restrukturiranje dugova
- Predstavljen model za restrukturiranje dugova
- Post By urednik
- 09:46, 27 jun, 2014

Frankfurt, (MINA-BUSINESS) - Njemaèki ekonomski institut ZEW predložio je model kojim bi se zaduženim zemljama eurozone omoguæilo restrukturiranje dugova.
Rasprava o problemu visoke zaduženosti pojedinih evropskih zemalja postupno je zamrla paralelno stišavanju krize u eurozoni i smanjivanju troškova zaduživanja koji su u sluèaju pojedinih zemalja kliznuli na rekordno niske nivoe, prenosi SEEbiz.
Institut ZEW je iskoristio to zatišje i predstavio model previše škakljiv da se javnosti izloži na vrhuncu krize.
"Moramo doæi do taèke na kojoj restrukturiranje državnog duga neæe rezultirati katastrofom", kazao je u Frankfurtu èelnik instituta, Clemens Fuest.
Predlog je jako osjetljiv jer mnogi struènjaci smatraju da objava insolventnosti u sluèaju zemalja eurozone šteti zajednièkoj valuti. Ulagaèi se nadaju da æe se èlanice meðusobno pomagati u teškim vremenima, a uspostavljanje sistema koji bi omoguæio objavu insolventnosti poništio bi tu nadu.
Iako Fuest navodi da bi plan trebalo da poène da sprovodi tek u dalekoj buduænosti, negdje 2025. godine, predlog bi mogao zaživjeti vlastitim životom i presudno uticati na reakcije ulagaèa ako zemlje poput Grèke ili Portugalije u meðuvremenu zapadnu u probleme.
Prema ZEW-ovom predlogu bi zemlja u problemima trebalo da zatraži pomoæ od Evropskog mehanizma za stabilnost (ESM), koji bi joj potom dao rok od tri godine da sredi svoje finansije.
Ako ne uspije, ESM bi poèeo pregovore s vlasnicima njenog duga kojima bi se otpisao dio iznosa duga i njegova vrijednost svela na samo 60 odsto njenog bruto domaæeg proizvoda (BDP).
Nije poznato hoæe li èelnik ZEW-a dobiti podršku Vlade u Berlinu za taj model.
Fuest je priznao da bi takozvana procedura održive insolventnosti bila praktièna u sluèaju manjih zemalja, ali bi je bilo teško primijeniti na velike zemlje poput Italije.
(kraj) sam