Predstavnici SDP-a nijesu iznosili drugaèije mišljenje
- Predstavnici SDP-a nijesu iznosili drugaèije mišljenje
- Post By urednik
- 18:14, 28 februar, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Predstavnici Socijaldemokratske partije (SDP) bili su èlanovi Tenderske komisije za privatizaciju Kombinata aluminijuma (KAP) i nikada nijesu izdvojili mišljenje u odnosu na bilo koji zakljuèak ili odluku tog tijela o prodaji fabrike, saopštili su danas iz Vlade.
Iz Vlade podsjeæaju su predstavnici SDP-a bili èlanovi Tenderske komisije za privatizaciju KAP-a, Elektroprivrede, Rudnika uglja Pljevlja i Rudnika boksita Nikšiæ i da su uèestvovali u radu radnih grupa formiranih da sagledaju i predlože rješenja za kljuèna pitanja privatizacije.
"Èlanovi Vlade - predstavnici SDP-a, podržali su usvajanje Strategije privatizacije KAP-a, kojom su, izmeðu ostalog, bili definisani i kriterijumi kvalifikovanosti, koji su se kasnije, bez ikakve izmjene, našli u tenderu za prodaju akcija KAP-a.
Kriterijumi su bili definisani tako da se obezbijedi da KAP preuzme investitor koji ima najmanje tri godine iskustva i proizvodnju bar na nivou koju je imao KAP u to vrijeme, dakle, od najmanje 120 hiljada tona aluminijuma godišnje", odgovorili su iz Vlade na zahtjev agencije Mina-business da se prokomentarišu tvrdnje lidera SDP-a, Ranka Krivokapiæa.
Krivokapiæ je ranije danas rekao da su Njemci konkurisali na tenderu za KAP, ali je bilo malo pomjeranja granica na tenderu da ne bi oni ušli.
Iz Vlade su dodali da je uslove, prema analizi BNP Paribas-a, ispunjavalo više desetina kompanija koje se bave proizvodnjom aluminijuma.
U procesu privatizacije KAP-a, uz tehnièku i finansijsku podršku Evropske banke za rekonstrukciju, u svojstvu savjetnika angažovan je renomirani konzorcijum, koji su èinili specijalizovane kompanije iz evropskih zemalja - BNP Paribas iz Francuske, CRU iz Velike Britanije – za investiciona i tehnološka pitanja, URS iz Velike Britanije-za pitanja zaštite životne sredine, IKRP Rokas iz Grèke– za pravna pitanja i BC Excel/Ernest&Yang - za finansijska pitanja.
"Osim što je pripremio niz analiza i izvještaja, ukljuèujuæi i Tenderska pravila, savjetnik je preporuèio i potpisivanje Ugovora o prodaji akcija KAP-a", podjeæaju iz Vlade.
Èinjenica je, kako su dodali, da je KAP bio meðu kompanijama iz aluminijumske industrije koje su plaæale najskuplju prosjeènu cijenu elektriène energije u svijetu.
"Ta cijena je 2007. i 2008. godine bila daleko veæa od one koju gospodin Krivokapiæ navodi i iznosila je 50,5 EUR, odnosno 48,5 EUR po megavat satu. Zato je potpuno razmljiva težnja vlasnika KAP-a, ma ko to bio, da sudbinu ove fabrike vezuje za obezbjeðenje sigurnog i pouzdanog izvora elektriène energije", naveli su iz Vlade.
Za sluèaj da je realizovana privatizacija Rudnika i Termoelektrane i u sklopu tog projekta, prema planu bio bi izgraðen drugi blok, kupac, odnosno, kako su dodali, investitor bi snabdijevao KAP elektriènom energijom iz prvog bloka Termoelektrane. Takoðe bi samostalno uvozio nedostajuæe kolièine, a nakon izgradnje drugog bloka bi podmirivao svoje cjelokupne potrebe i višak prodavao Elektroprivredi – što bi predstavljalo dobro rješenje i za vlasnika KAP-a, ali i EPCG.
"Na kraju, koliko je KAP devastiran, koliko je vlasnik investirao i koliko je novca iznio iz Crne Gore, pokazaæe revizija poslovanja Kombinata od privatizacije do danas", poruèili su iz Vlade.
Krivokapiæ je gostujuæi u emisiji Odgovoran odgovor, Radija Crne Gore, kazao da loša privatizacija, kao što je u sluèaju KAP-a, ukazuje samo na ogromno neznanje ili korupciju.
»Kad se ovakve loše privatizacije dese, imate samo ili ogromno neznanje ili korupciju. Vrijeme æe pokazati, na nama je sada da spašavamo što se spasiti može«, rekao je Krivokapiæ.
(kraj) bvm