Predstavnici Strabaga ponovo nijesu došli na sjednicu
- Predstavnici Strabaga ponovo nijesu došli na sjednicu
- Post By urednik
- 14:22, 10 novembar, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Komisija za praæenje i kontrolu postupka privatizacije usvojiæe zakljuèke o procesu prodaje Crnagoraputa, iako se ni danas na sjednici nijesu pojavili predstavnici vlasnika, kompanije Strabag.
Predsjednik Komisije i poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vuèiniæ rekao je da su predstavnici Strabaga nedolaskom dali najbolji odgovor na sva pitanja koja su se postavljala o toj kompaniji.
“Kompaniji Strabag se može da u Crnoj Gori ne poštuje zakone i institucije”, poruèio je Vuèiniæ.
Sjednica Komisije na kojoj je, takoðe bez prisustva predstavnika Strabaga, poèela rasprava o procesu privatizacije Crnagoraputa, održana je prošle sedmice.
Tada je dogovoreno da se na narednu sjednicu pozovu predstavnici Strabaga, kako bi se dobili odgovori na mnoga pitanja.
Vuèiniæ je saopštio da su ga predstavnici Strabaga obavijestili da nijesu u moguænosti da prisustvuju današnjoj sjednici, veæ su predložili da se ona održi 17. novembra, a odredili su èak i satnicu, u 15 sati.
“To je nekorektno. Nijesam prihvatio da nas iko uslovljava sa terminom i satnicom”, kazao je Vuèiniæ.
Predsjednik Sindikata Crnagoraputa, Miodrag Savoviæ, podsjetio je èlanove Komisije da je na prošloj sjednici rekao da se predstavnici Strabaga neæe pojaviti jer ne poštuje ni zakone ni institucije Crne Gore.
“Rekao sam vam prošli put da vam Strabag neæe doæi”, kazao je Savoviæ.
Strabag je krajem 2006. kupio 30,92 odsto akcija Crnagoraputa od Vlade za 8,4 miliona EUR, s pravom dokapitalizacije do veæinskog paketa. Strabag, prema podacima Centralne depozitarne agencije (CDA), raspolaže sa 95,32 odsto udjela u Crnagoraputu.
Vuèiniæ je saopštio da niko od privatizacije Crnagoraputa, prema onome što se vidi na terenu, nije imao koristi.
On je èinjenicu prema kojoj je prije privatizacije u kompaniji radilo 900 radnika, a sada ih je 200, nazvao protjerivanjem radnika.
“Imamo privatizaciju koja nije odgovarala privatizacionom cilju, ali je uraðena u skladu sa zakonom. Ali ako poðemo na teren vidimo pustoš, pljaèku, progon radnika”, naveo je Vuèiniæ.
on je dodao da je putem ove kompanije neko izvlaèio kapital iz Crne Gore.
Èlan Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte, Branko Vujoviæ, ponovio je da je privatizacija uspješno sprovedena.
“Tenderska procedura je sprovedena u skladu sa propisima. Bilo je šest zainteresovanih kompanija, èetiri je dostavilo ponude, a izabran je kao najpovoljniji Strabag”, kazao je Vujoviæ.
On je dodao da je investitor u skladu sa ugovorom ispunio u cjelosti investicione obaveze.
Strabag je za akcije platio 8,4 miliona EUR, a 5,7 miliona utrošio za investiciju.
Vujoviæ je ocijenio da je tržišna konkurencija ipak bila takva da se Strabag nije dobro snašao ili možda nije dovoljno investirao.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Izet Braliæ, saopštio je da je u periodu nakon privatizacije ugašeno nekoliko asfaltnih baza.
On je pitao da li je u ugovoru postojala odredba održavanja postojeæih asfaltnih baza, na šta je Vujoviæ odgovorio da nije.
Poslanik Mladen Bojaniæ podsjetio je na izvještaj nezavisnog revizora s kraja prošle godine, koji je u tom dokumentu, kako je rekao, dao zabrinjavajuæe skretanje pažnje, uz ocjenu da je kompanija pred gašenjem.
“Malo je èudno da se daje posao firmi koja je pred gašenjem”, rekao je Bojaniæ.
Predstavnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), Ines Mrdoviæ, rekla je da dovoljno za sebe govori èinjenica da je gubitak kompanije skoro duplo veæi od visine kapitala.
Ona je navela da revizor u posljednjih nekoliko godina konstatuje da kompanija krši Zakon o provrednim društvima.
Mrdoviæ je pitala kako 200 zaposlenih može da održava sve magistralne i regionalne puteve.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Branko Èavor, saopštio je da je investicioni program sproveden u skladu sa ugovorom.
“Da li je 200 radnika malo za održavanje puteva, sa mog liènog aspekta jeste”, kazao je Èavor.
On je zakljuèio da se moraju strogo poštovati zakoni Crne Gore.
(kraj) jlb/bvm