Prekinut rad na usaglašavanju teksta povelje
- Prekinut rad na usaglašavanju teksta povelje
- Post By urednik
- 18:26, 4 novembar, 2002

Podgorica, (MINA) - Ustavna komisija prekinula je danas rad na usaglašavanju teksta Povelje buduæe državne zajednice Srbije i Crne Gore, koji je predhodnih šest mjeseci pripremala Ustavna potkomisija.
Nakon prekida sjednice, novinarima je saopšteno da je nastavak rada Ustavne komisije neizvjestan.
Kopredsjedavajuæi Srða Božoviæ objasnio je da Komisija nije postigla saglasnost u vezi dva "krupna" pitanja - da li da Povelja definiše naèin izbora poslanika za parlament buduæe zajednice, kao i pitanje nadležnosti zajednièkog suda.
"O nastavku rada narednih dana dogovoriæe se kopredsjedavajuæi, koji æe o eventualnoj sjednici obavijestiti èlanove Komisije", kazao je Božoviæ.
On je prethodno prekinuo èlana Komisije iz Demokratske stranke Boška Ristiæa, koji je prvi poèeo da se obraæa novinarima, rekavši da njemu, kao kopredsjedavajuæem, pripada to pravo.
Ristiæ je rekao da "vidna nervoza" o tome ko æe prvi da govori, odslikava atmosferu u kojoj je Komisija radila.
"Nakon sinoænjeg usvajanja velikog dijela teksta Povelje, danas je promijenjen metod rada koji je sprijeèio usvajanje konaène verzije tog dokumenta", ocijenio je Ristiæ.
On je ocijenio da su "ponoæne intervencije jugoslovenskog predsjednika Vojislava Koštunice uticale na koalicione partnere i lobi grupe u Komisiji i da je time sprijeèen uspješan završetak rada".
"Imali smo i sami tekst Ustavne povelje, ali je danas povuèen veliki broj amandmana, koji su bili politièki usaglašeni. To direktno ukazuje na opstrukciju u završnici i da nekome ne odgovara da se Povelja brzo usvoji", dodao je Ristiæ.
On smatra da predstavnicima federalne vlasti odgovara da se u Povelju unesu rješenja koja æe "produžiti njihov politièki život, da su podlegli svojim politièkim strastima i latili se posla kojem nijesu dorasli".
Èlan Ustavne komisije iz Demokratke partije socijalista Miodrag Vukoviæ pozvao je vlasti Podgorice i Beograda "da uzmu stvar u svoje ruke".
"Srbija i Crna Gora sada definitivno treba da uzmu stvar u svoje ruke i da onima koji politièki lutaju i žele da konzerviraju postojeæe stanje, oduzmu pravo da o buduænosti Srbije i Crne Gore dalje razgovaraju", ocijenio je Vukoviæ.
On sumnja da æe biti nastavka sjednice Ustavne komisije.
“Izjave da æe se kopredsjedavajuæi dogovoriti o nastavku rada su bacanje magle u oèi. Sumnjam da æe neko pristati na igru od poèetka, a da traje agonija koja se zove Jugoslavija", precizirao je Vukoviæ.
On je optuzio predstavnike federalnog parlamenta i jugoslovenskog predjednika Koštunicu da su sprijeèili postizanje dogovora.
"Neko mora da bude glavni. Da li je to Vojislav Koštunica ili je Vojislav Koštunica, ja ne mogu da tvrdim, ali postoji neko ko im daje signale kako da se ponašaju", ocijenio je Vukoviæ.
Èlan Komisije iz Demokratske stranke Srbije Dragan Joèiæ izjavio je da "Srbija i Crna Gora treba da regulišu svoje odnose, ali da Srbija nije Demokratska stranka, a Crna Gora Demokratska partija socijalista".
"To je kljuèna stvar i danas je na djelu bio nastavak aranžmana Zoran Ðinðiæ - Milo Ðukanoviæ, o državnoj zajednici koja neæe potrajati tri godine, veæ æe se Poveljom rastakati i pokazati da Srbija i Crna Gora ne mogu zajedno", ocijenio je Joèiæ.
On je rekao da se u tekst Povelje mora unijeti kljuèna stvar - naèin izbora poslanika za parlament buduæe zajednice.
"Bez tog pitanja Povelja bi bila krnja, a izbor poslanika bio bi prepušten politièkim oligarhijama Srbije i Crne Gore", smatra Joèiæ.
(kraj) mrd/isf