Presuda potvrdila odgovornost države za deportacije
- Presuda potvrdila odgovornost države za deportacije
- Post By urednik
- 19:21, 29 jun, 2006

Podgorica, (MINA) – Presuda podgorièkog Osnovnog suda o naknadi štete porodici deportovanog bosanskog izbjeglice Sanina Krdžalije ima istorijski znaèaj, jer je poslije 14 godina prikrivanja zloèina, uništavanja dokaza i æutanja državnih organa crnogorski sud pogledao istini u oèi, ocijenio je danas zastupnik porodice Dragan Preleviæ.
“Presudom su kao nesporne utvrðene èinjenice o deportaciji muslimanskih izbjeglica iz Crne Gore u Republiku Srpsku 1992. godine i to posebno nezakonitost radnji državnih organa Crne Gore, uzroèno-posljedièna veza izmeðu tih radnji i štete koju su pretrpjele porodice deportovanih, kao i jasna odgovornost Crne Gore za nastalu štetu”, naveo je Preleviæ.
Sudije Osnovnog suda u Podgorici Senka Daniloviæ donijela je presudu kojom je djelimièno usvojen tužbeni zahtjev majke i sestre pokojnog Krdžalije, kojeg je 1992. godine crnogorska policija deportovala u foèanski logor, gdje je ubijen.
Presudom je Saninovoj majci Sejdi dosuðen iznos od 25 hiljada EUR, a sestri Saneli Bašiæ od 20 hiljada EUR na ime duševnih bolova zbog smrti bliskog lica.
Tužbeni zahtjev odbijen je u dijelu koji se odnosi na naknadu štete zbog povrede prava liènosti, pretrpljenog straha i naknade materijalne štete po osnovu izgubljenog pomaganja.
Preleviæ je u izjavi dostavljenoj agenciji MINA kazao da su u Advokatskoj kancelariji Preleviæ razoèarani odnosom suda prema naknadi štete, jer smatraju da je s obzirom na sve okolnosti sluèaja dosuðeni iznos za bolove zbog smrti bliskog lica izuzetno nizak.
“Posebno što je nezakonito odbijena naknada po osnovu pretrpljenog straha, povrede prava liènosti i izgubljenog pomaganja”, rekao je on i najavio da æe Kancelarija na nezakoniti dio presude podnijeti žalbu.
“Vjerujemo da æe Viši sud, s obzirom na jasno stanje u spisima predmeta, ubrzo preinaèiti presudu, izmeðu ostalog i zbog nespornog straha sestre i majke iz èijeg je zagrljaja pod prijetnjom oružjem Sanin odveden u smrt, da bi njegove posmrtne ostatke identifikovale i sahranile tek poslije 13 godina”, kazao je Preleviæ.
On smatra da je nesporna povreda prava liènosti zbog 13-godišnjeg nepružanja informacija o sudbini nezakonito deportovanog sina i brata, nesprovoðenja efikasne istrage i nekažnjavanja poèinilaca.
“Nesporna je materijalna šteta s obzirom da je Sanin Krdžalija, kao vlasnik restorana i profesionalni muzièar, pomagao majku i sestru i izvjesno je da bi to èinio i u buduænosti”, objasnio je Preleviæ.
On je ocijenio da je visina dosuðenog iznosa za bolove zbog smrti bliskog lica minimalizovana, uzimajuæi u obzir orijentacione stavove Višeg suda, ali ne i širu sudsku praksu po kojoj je taj isti sud dosudio 15,5 hiljada EUR državnom funkcioneru na ime bolova zbog klevete putem medija.
Preleviæ je zakljuèio da se Osnovni sud neadekvatno i netaèno pozvao na navode Evropskog suda za ljudska prava u pogledu visine naknade štete.
(kraj) del/nem