Prijavljena 171 sumnjiva transakcija
- Prijavljena 171 sumnjiva transakcija
- Post By kristina
- 07:06, 3 novembar, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Upravi za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma (USPNFT) od početka godine dostavljen je 171 izvještaj o sumnjivim transakcijama i poslovanjima, od čega su najviše dostavile poslovne banke, saopštio je direktor te institucije, Vesko Lekić.
“Nijesmo, međutim, zadovoljni ni brojem, ni kvalitetom nekih prijava, ne samo banaka nego i drugih obveznika”, kazao je Lekić u intervjuu Pobjedi.
USPNFT je, prema njegovim riječima, proslijedila 189 informacija za druge državne organe, od čega su 55 inicijalna obavještenja (21 tužilaštvima), a 134 po osnovu zahtjeva drugih nadležnih organa.
“Dostavljani su i redovni izvještaji o transakcijama iznad 15 hiljada EUR, dobijeni od obveznika po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Dostavljeno je ukupno 29,59 hiljada izvještaja, o gotovinskim transakcijama 27,3 hiljade, a o bezgotovinskim 1,88 hiljada”, naveo je Lekić.
On je dodao da USPNFT prima i izvještaje od Uprave carina o svakom prenošenju gotovog novca preko granice, kao i čekova, hartija od vrijednosti, plemenitih metala i dragog kamenja, koji ne potpadaju u prethodno pomenute kategorije transakcija, a kojih je bilo 394.
Lekić je kazao da USPNFT nema mogućnost kontrole banaka na licu mjesta, već je za to nadležna Centralna banka (CBCG).
“Ukoliko se registruju propusti u radu nekog od naših obveznika, obraćamo se zahtjevom za ciljnu kontrolu, za banke CBCG, kojoj takođe dajemo predloge i sugestije prilikom njihovih redovnih kontrola. Međutim, iako poslovne banke dostavljaju Upravi prijave sumnjivih transakcija, ne možemo biti zadovoljni ni njihovim brojem prijava, a ni kvalitetom”, saopštio je Lekić.
On je dodao da se u praksi pojavljuju slučajevi da poslovne banke prijavljuju izvještaje o sumnjivim transakcijama, nakon čega se, analizom u Upravi, zaključuje da neke nemaju dovoljno elemenata za dalje procesuiranje.
“Slanjem takvih informacija poslovne banke samo pokušavaju da opravdaju svoj rad i otklone rizik moguće greške kada je u pitanju borba protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Ni kod drugih obveznika kvantitet i kvalitet prijava nije na odgovarajućem nivou. Neki dostavljaju mali broj prijava, dok drugi ne prepoznaju sumnjive transakcije ili poslovanje”, rekao je Lekić.
On je naveo da su u toku inspekcijskog nadzora od početka godine bile 102 kontrole obveznika.
“Podneseno je sedam zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a izrečene su kazne od 21,79 hiljada EUR. Izdato je i 30 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 54 hiljade EUR”, kazao je Lekić.
On je podsjetio da su zakonom precizno definisani obveznici, kao i mjere i radnje koje Uprava treba da preduzme u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
“Jedna od osnovnih obaveza je prijavljivanje sumnjivih transakcija i poslovanja, nakon čega Uprava obavlja detaljnu analizu i obradu podataka. Taj segment realizacije zakonske obaveze od izuzetnog je značaja za sistem sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma”, naveo je Lekić.
On je dodao da se, u slučaju kada Uprava po sopstvenoj inicijativi registruje sumnjive transakcije, preduzimaju mjere i radnje propisane procedurama.
“Osim analize, provjeravaju se i baze podataka USPNFT, ukoliko u vezi sa određenim licem ili transakcijom već postoje podaci. Ukoliko se na osnovu analize i obrade podataka i informacija utvrdi da postoji osnov sumnje za pranje novca, finansiranje terorizma ili neko drugo krivično djelo koji se goni po službenoj dužnosti, USPNFT dostavlja obavještenje prvenstveno Specijalnom i Višem državnom tužilaštvu, Upravi policije i Agenciji za nacionalnu bezbjednost”, kazao je Lekić.
On je dodao da se, osim izvještaja, obrađuje i veći broj predmeta po zahtjevu drugih nadležnih državnih organa, kao i finansijsko-obavještajnih organa drugih država koje se obraćaju Upravi za dostavu podataka.
(kraj) nar