Prijetnja dominaciji dolara američka ekonomija
- Prijetnja dominaciji dolara američka ekonomija
- Post By urednik
- 07:29, 19 februar, 2024

Vašington, (MINA-BUSINESS) - Najveća prijetnja globalnoj dominaciji dolara mogla bi biti američka ekonomija, tvrde dvojica ekonomista.
Naime, o dugogodišnjoj svjetskoj dominaciji dolara govorili su bivši direktor Odjeljenja za međunarodne finansije Centralne banke Sjedinjenih Američkih Država (Fed), Steven Kamin i bivši ekonomist američkog Ministarstva finansija, Mark Sobel.
Dolar je raširenija valuta, kako u svjetskoj trgovini tako i u rezervama centralne banke. Kamin i Sobel vjeruju da će tako vjerojatno i ostati. Prema podacima Banke za međunarodna poravnanja, dolar je činio 88 odsto dnevne globalne trgovine, prenosi SEEbiz.
Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), dolar je u trećem kvartalu prošle godine činio 55 odsto svih rezervi centralne banke, što je daleko više od bilo koje druge valute.
Neki su upozorili da bi konkurentska valuta uskoro mogla istisnuti dolar. BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) ulažu velike napore da povuku dolar iz trgovine, dok su Rusija i Kina predložile stvaranje nove valute koja će se suprotstaviti dolaru.
Međutim, ti se napori čine prilično bezopasnima u poređenju s prijetnjama koje postoje u samom SAD-u. Kamil i Sobel izjavili su da postoji opasnost od ozbiljnog pogoršanja finansijske i ekonomske situacije u SAD-u.
"S obzirom na političku polarizaciju zemlje, nefunkcionalnost Kongresa i nezainteresovanost svih političara za obuzdavanje rastućeg budžetskog deficita, to je teško zamislivo", istaknuli su Kamin i Sobel, analizirajući izglede zbacivanja dolara s trona svjetsko prijestolje.
Prema njima, ako je rezultat kontinuirani rast inflacije, istiskivanje privatnih ulaganja, povećanje finansijske volatilnosti i smanjenje dinamičnosti američke ekonomije, onda bi gubitak dominacije dolara bila njihova najmanja briga. Osim toga, smatraju da blokovska podjela država predstavlja rizik.
Neki drugi ekonomisti upozoravaju da bi neizvjesna fiskalna situacija u SAD-u mogla ugroziti status dolara na globalnom tržištu.
Prema procjenama Kongresne budžetske kancelarije, budžetski deficit SAD-a ove je godine na putu doseći 1,6 milijardi USD, a za deset godina mogao bi dosegnuti 2,6 triliona USD.
(kraj) sam