Prinudno iseljenje iz starog kupatila
- Prinudno iseljenje iz starog kupatila
- Post By urednik
- 16:14, 26 januar, 2004

Kotor, (MINA) - Albanske porodice, Kriezij i Aguši sjutra æe, na osnovu sudske presude, prinudno biti iseljene iz zgrade starog kotorskog kupatila gdje su skoro dvadeset godina živjele kao socijalni sluèajevi.
Izvršnom presudom Višeg suda, dvije albanske porodice izgubile su pravo na stanovanje, a dosadašnja iseljenja, zakazivana od 21. januara prošle godine, do danas nijesu uspjela zbog pritiska nevladinih organizacija.
Sekretar opštinskog Sekretarijata za pravnu zaštitu Bojana Ðuroviæ, smatra da više ne postoji nikakav pravni lijek, koji bi porodicama Kriezij i Aguši omoguæio dalji boravak u prostorijama starog gradskog kupatila.
“Presuda o njihovom iseljenju je pravosnažna a imali su na raspolaganju godinu da se snaðu za novi smještaj”, rekla je Ðuroviæ ageniciji MINA.
Koordinator Fonda za humanitarno pravo (FHP) Aleksandar Zekoviæ i Hjuman rajts grupa /Human Rights Group/ koja okuplja nevladine organizacije iz oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava, upoznali su sa ovim sluèajem kancelariju Zaštitnika ljudskih prava i osnovnih sloboda, Odbor Skupštine Crne Gore za ljudska prava i nevladinu organizaciju “Crnogorski ombudsman”.
Zekoviæ navodi da je ovim organizacijama upuæen zahtjev i apel da doprinesu poštovanju i primjeni meðunarodnih standarda u oblasti ljudskih prava u Crnoj Gori.
“Sedmoèlana porodica Kriezij i porodica Aguši sa 11 èlanova, skoro dvadeset godina, na osnovu rješenja Javnog komunalnog preduzeæa o nužnom smještaju, žive u zgradi starog gradskog kupatila u Starom gradu u Kotoru kao socijalni sluèajevi”, kazao je Zekoviæ.
Prema njegovim rijeèima, za to vrijeme dvije porodice su redovno plaæale komunalno-stambene dažbine, a svi èlanovi imaju prijavljeno prebivalište na adresi gdje trenutno žive.
On istièe da je u meðuvremenu, SO Kotor ustupila zgradu kupatila Vojinu Krtolici na ime naknade za oduzeto zemljište, zanemarujuæi èinjenicu da ju je prethodno ustupila Javnom komunalnom preduzeæu i da zgrada više nije opštinsko vlasništvo.
Nov pokušaj iseljenja zakazan je za 27. januar o èemu su stanare obavijestili pripadnici Odjeljenja bezbjednosti Kotor.
Opština Kotor u nekoliko navrata je doprinosila odglaganju iseljenja ali je saopštenjem od 18. februara 2003. godine ogranièila svoj dalji doprinos rješavanju problema pozivajuæi se na “neimplementiranost meðunarodnih dokumenata u nacionalne zakone”.
FHP se pismom obratio i ministru unutrašnjih poslova Draganu Ðuroviæu u kojem je apelovano na Ministarstvo da u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlaštenjima preduzme »sve mjere da svojim postupcima ne doprinese daljem kršenju ljudskih i manjinskih prava u konkretnom sluèaju uz ukazivanje na potencijalne dalje probleme i moguæu odgovornost države Crne Gore zbog nepoštovanja ustavnih i meðunarodnih dokumenata«.
(kraj) pen/dmh/isf