Prioritet uklanjanje prepreka za razvoj privatnog sektora
- Prioritet uklanjanje prepreka za razvoj privatnog sektora
- Post By dragana
- 14:47, 14 januar, 2013

Vašington, (MINA-BUSINESS) – Uklanjanje glavnih prepreka za razvoj privatnog sektora znaèajno bi doprinijelo rastu zapošljavanja u zemljama u razvoju, ocijenili su iz Meðunarodne finansijske korporacije (IFC).
Studija IFC-a, pod nazivom Analiza doprinosa privatnog sektora stvaranju novih radnih mjesta, pokazala je da su èetiri prepreke poseban izazov za nova zapošljavanja u privatnom sektoru.
»Te prepreke su nepovoljna investiciona klima, neadekvatna infrastruktura, ogranièen pristup izvorima finansiranja za mikro, mala i srednja preduzeæa i nedostatak obuke i vještina. Uklanjanje tih prepreka znaèajno bi doprinijelo rastu zapošljavanja«, naveli su iz IFC-a.
Studija je objavljena danas, kao dopuna oktobarskog izvještaja Svjetske banke (SB) o globalnom razvoju za ovu godinu u pogledu radnih mjesta. Na promociji izvještaja nekoliko vodeæih meðunarodnih finansijskih institucija se obavezalo da æe zajednièki raditi na otvaranju novih radnih mjesta i uèiti iz meðusobnih iskustava.
U svijetu ima oko 200 miliona nezaposlenih, a SB procjenjuje da je do 2020. godine neophodno otvoriti 600 miliona radnih mjesta, prije svega u zemljama u razvoju, kako bi se održao korak sa rastom stanovništva. Rješenje se, kako su kazali, nalazi u privatnom sektoru, koji obezbjeðuje devet od deset radnih mjesta.
»Nezaposlenost je kriza globalnih razmjera koja najviše pogaða najsiromašnije zemlje«, rekao je izvršni potpredsjednik i glavni izvršni direktor IFC-a, Ðin Jong Kaj /Jin-Yong Cai/.
On je dodao da u IFC-u, kao najveæoj meðunarodnoj razvojnoj instituciji, smatraju da je otvaranje novih radnih mjesta najsigurniji put za izlazak iz siromaštva.
»Podrška otvaranju novih radnih mesta u zemljama u razvoju najveæi je naš prioritet«, kazao je Kaj.
Studija IFC-a je pokazala i da mikro, mala i srednja preduzeæa obezbjeðju najveæi broj radnih mjesta u zemljama u razvoju, ali su manje produktivna i ne pružaju adekvatne moguænosti za struèno usavršavanje i razvoj zaposlenih.
»Manje kompanije su èesto i najviše pogoðene preprekama za stvaranje novih radnih mjesta, odnosno nemoguænošæu da ostvare puni potencijal rasta«, navodi se u studiji.
U IFC-u smatraju i da je pristup izvorima finansiranja kljuèna prepreka za mikro, mala i srednja preduzeæa, dok bi olakšavanje uslova moglo znaèajno doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta.
IFC je, kako su podsjetili njegovi predstavnici, obezbijedio kredite velikoj mreži finansijskih posrednika na tržištima u razvoju, koji su 2011. godine kreditirali 23 miliona mikro, malih i srednjih preduzeæa, što je omoguæilo zapošljavanje 100 miliona ljudi.
»Najveæi broj novih radnih mjesta otvoren u lancima snabdijevanja i distribucije kompanija«, saopštili su iz IFC-a.
Studija je pokazala i da je nedostatak elektriène energije najznaèajnija prepreka u zemljama sa niskim dohotkom. Pouzdano snabdijevanje kompanija strujom bi, kako tvrde u IFC-u, poveæalo zaposlenost najmanje èetiri procentna poena na godišnjem nivou.
»Žene i mladi se suoèavaju sa specificnim izazovima na tržištu rada. Pravne prepreke, nemoguænost pristupa izvorima finansiranja i kulturološke norme èesto nameæu ženama poslove koji su slabije plaæeni i manje sigurni«, navodi se u studiji.
Mladi, prema rezultatima istraživanja, imaju skoro tri puta veæe šanse da æe biti nezaposleni, a èešæe su zastupljeni u neformalnoj zaposlenosti.
Studija je pokazala i da se broj radno sposobnih dvake godine poveæava oko 45 miliona. Meðutim, više od treæine ispitanih poslodavaca širom svijeta nije uspjelo da naðe zaposlene sa vještinama koje su im bile potrebne.
Menadžer IFC-a i glavni autor studije, Roland Micelic /Roland Michelitsch/, tvrdi da ta institucija i SB imaju nekoliko programa pomoæu kojih nastoje da smanje nedostatak vještina.
»Meðutim, ima potencijala da se postigne više, ne samo u IFC-u, veæ i u drugim institucijama, meðu kreatorima politike i u samom privatnom sektoru«, poruèio je Micelic.
Izvještaj IFC-a zasnovan je na obimnom istraživanju literature i na iskustvima oko 45 hiljada privrednika u preko 100 zemalja, kao i na makro i mikro studijama sluèaja iz južne Azije, Afrike i Bliskog istoka.
Studija analizira prepreke sa kojima se suoèava privatni sektor zemalja u razvoju, usredsreðujuæi se na najveæe prepreke za stvaranje novih radnih mjesta èijem rješavanju mogu doprinijeti finansijske institucije koje se bave razvojem privatnog sektora partnerskih razvojnih institucija.
(kraj) nar/bvm