Pripadnici Sedmog bataljona idu kuæi
- Pripadnici Sedmog bataljona idu kuæi
- Post By urednik
- 08:39, 22 avgust, 2003

Podgorica, (MINA) - U najavljenom procesu smanjenja broja zaposlenih u Vojsci Srbije i Crne Gore (SCG) uskoro bi se na udaru moglo naæi oko 350 pripadnika bivšeg Sedmog bataljona, pišu Vijesti.
Pripadnici Sedmog bataljona su nakon odluke o raspuštanju te jedinice prekomandovani u nekoliko sliènih u okviru Podgorièkog korpusa.
Sedmi bataljon kao posebna jedinica tadašnje Vojske Jugoslavije oformljen je poèetkom 1998. godine, kao pandan specijalnim jedinicama Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), u vrijeme kada je konfrontiranje crnogorskog režima sa politikom Miloševiæa u Crnoj Gori bilo najveæe.
Prije i za vrijeme NATO bombardovanja, zabilježeno je oko 300 veæih i manjih oružanih sukoba u kojima su glavni akteri bili pripadnici Sedmog bataljona i rezervnog sastava crnogorskog MUP-a.
Nakon pada Miloševiæa, crnogorski politièki vrh zahtijevao je raspuštanje Sedmog bataljona.
Od tadašnjih oko 800 pripadnika Sedmog bataljona, nakon odluke o rasformiranju, jedinicu je napustilo skoro pola vojnika.
Ostali su rasporeðeni na dužnosti u Èetvrti bataljon u Podgorici, u nekoliko jedinica u Nikšiæu, a svoje mjesto su našli i u vojnoj policiji.
Najveæi broj pripadnika Sedmog bataljona je nakon završetka bombardovanja bio angažovan na obezbjeðivanju administrativne linije bezbjednosti prema Kosovu.
S obzirom da je u krajem jula obezbjeðivanje tog dijela granice preuzeo MUP, tvrdi izvor Vijesti, više na postoji potreba sa angažovanjem tih ljudi.
Po odlasku sa granice prema Kosovu, dodao je izvor lista, bivši pripadnici Sedmog bataljona su smješteni u kasarnu u Kolašinu i èekaju rasplet situacije, ali i dalje uživaju privilegije koje su predviðene za pripadnike specijalnih jedinica Vojske, primaju posebne nadoknade za odlazak na teren, bonove za hranu, pa su im mjeseèna primanja èesto veæa nego oficirima sa mnogo višim èinovima.
Otežavajuæa okolnost za najavljene otkaze je èinjenica da su odlukom tadašnjeg komandanta Druge armije generala Milorada Obradoviæa, uz posredovanje bivšeg premijera Savezne vlade Momira Bulatoviæa, svi pripadnici Sedmog bataljona zaposleni ne kao vojnici po ugovoru, što je zakonski jedino bilo moguæe, veæ u aktivnu vojnu službu, odnosno kao podoficiri.
Sada se u vojnom vrhu traže zakonska rješenje za odlazak iz službe tih vojnika.
Sagovornik navodi da æe možda i vojne vlasti pribjeæi oprobanom receptu crnogorskog MUP-a, i bivše pripadnike Sedmog bataljona poslati na psihotest.
(kraj) pav