
Podgorica, (MINA) - Crnogorsko Udruženje medicinskih sestara, babica i tehnièara priprema se za ukljuèivanje u Meðunarodnu organizaciju sestara (ICN), èime se otvara moguænost brže i bolje razmjene informacija i unaprjeðenje zdravstvene njege, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Ministar zdravlja Miodrag Radunoviæ razgovarao
je danas u Podgorici sa predstavnicima ICN-a - konsultantom za zdravstvenu politiku i sestrinstvo iz te meðunarodne organizacije Tesfamicael Ghebrehiwet i predstavnicima norveške organizacije sestara - Per Gotland i Anne Berit Rafoss.
Cilj posjete predstavnika ICN-a Crnoj Gori je priprema za ukljuèivanje Udruženja medicinskih sestara, babica i tehnièara Crne Gore u tu ganizaciju, koja predstavlja sestre iz više od 128 zemalja svijeta.
"Tim èlanstvom otvara se moguænost brže i bolje razmjene informacija, kako bi se njihovom implementacijom unaprijedio kvalitet zdravstvene njege", kaže se u saopštenju MZ.
Radunoviæ je upoznao goste sa reformom zdravstvenog sistema Crne Gore, èiji je znaèajan segment unapreðenje zdravstvene njege.
On je najavio da æe Zakon o medicinskim sestrama, babicama i tehnièarima biti usvojen do kraja godine.
Ministar je napomenuo da je Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistermatizaciji Ministarstva zdravlja predviðeno, u Odsjeku za bolièku zdravstvenu zaštitu, i mjesto za visoku medicinsku sestru, kao i da da se aktivno radi na poboljšanju zdravstvene njege i obrazovanju kadra.
ICN je najviši nivo organizacije u sestrinstvu, koje radi i pomaže da se osigura zdravstvena njega za sve i zdravstvena politika na globalnom nivou, kao i napredovanje u znanju i praksi, obezbjeðujuæi kompetentne i kvalitetne profesionalce u toj oblasti.
Ta organizacije je temelj za zdravstvenu njegu u cijelom svijetu, a standardi i smjernice zdravstvene njege, obrazovanje i menadžment su svuda u svijetu prihvaæeni kao osnova za sprovoðenje politike zdravstvene njege.
ICN je posebno aktivna u Meðunarodnoj klasifikaciji zdravstvene njege – ICNP, regulativi profesije medicinskih sestara, naprednoj praksi u zdravstvenoj njezi, stalnom obrazovanju, zdravlju i sigurnosti u radu i aktivno saraðuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
Razgovorima u Podgorici prisustvovale su predstavnice Nacionalnog udruženja medicinskih sestara i babica Crne Gore - Nada Rondoviæ i Mirjana Paviæeviæ.
(kraj) mil