Privatizacija ili parnièni postupak
- Privatizacija ili parnièni postupak
- Post By kristina
- 18:50, 15 septembar, 2008

Kotor, (MINA-BUSINESS) – Radnici ugostiteljskog preduzeæa Vrmac mogu da biraju izmeðu privatizacije koja podrazumijeva i socijalni program i neizvjesnog i dugotrajnog parniènog postupka sa Opštinom Kotor oko dokazivanja vlasništva, saopšteno je danas iz uprave kompanije predstavnicima Sindikata.
Predsjednik Sindikata Snežana Baliæ saopštila je da su zaposleni zbog prestanka rada preduzeæa i nagomilanih dugova pozvali u pomoæ Vladu Crne Gore.
Opština Kotor i Institut za rehabilitaciju– Beograd odnedavno vode sudski spor u vezi sa vlasništvom nad Institutom Vrmac, poznatim banjskim ljeèilištem za rehabilitaciju nespecifiènih pluænih bolesti i alergija u Boki kotorskoj.
»Mislim da su nam danas isprièali lijepe bajke, a njima nije bitno èak ni to što nemaju papira za tvrdnju da je objekat navodno vlasništvo Vlade Srbije, veæ otimaèinom pokušavaju da prodaju nešto što nije njihovo«, kazala je Baliæ.
Direktor Instituta za rehabilitaciju– Beograd, Stanka Vidakoviæ, povodom namjeravane privatizacije organizacionog dijela Vrmac, navela je da je predviðeno oèuvanje i sveobuhvatno unapreðenje djelatnosti u Vrmcu i to putem prodaje kapaciteta kao »operativnog biznisa«.
»To znaèi da bi kupac zadržao djelatnost i zaposlene u radnom odnosu, putem dodatnih investicija unaprijedio i proširio kapacitete, što bi dalo dodatnu garanciju za nastavak poslovanja, sigurnost radnih mjesta i dodatno zapošljavanje, znaèajno poboljšanje uslova rada i zarada«, kazala je Vidakoviæ.
Prema njenim rijeèima, Vrmac veæ godinama posluje sa velikom gubicima.
»Samo u prethodnih šest godina oko 3,23 miliona EUR se iz Instituta Beograd prelilo u Vrmac radi finansiranja zarada i drugih troškova poslovanja. U takvim okolnostima nije bilo mjesta za dodatna
ulaganja, tako da se Vrmac nalazi u stanju koje je dalje neodrživo«, navela je Vidakoviæ.
Ona je dodala da se, suprotno oèekivanjima da æe zaposleni i Sindikat shvatiti neophodnost promjene i daljih investicija u kapacitete, njihovu modernizaciju i podizanje konkurentnosti u uslovima kada se sve više razvija kvalitetan i visoki turizam u Crnoj Gori, iniciraju aktivnosti na spreèavanju privatizacije.
»Postoji opravdana bojazan da bi usled pokretanja sudskih postupaka u vezi sa imovinom Vrmca i pravom raspolaganja nad njom, postupak privatizacije mogao na odreðeno vrijeme biti blokiran. S tim u vezi, Institut i republika Srbija biæe prinuðeni da svoja prava i interese zastupaju i štite pred nadležnim sudskim instancama, kako u Crnoj Gori tako i u inostranstvu«, kazala je Vidakoviæ.
Ona je rekla da je prethodnih godina poslovanje Vrmca funkcionisalo na teret poreskih obveznika u Srbiji, a da bi sudski spor doveo do dugotrajnog zatvaranja objekta, što bi rezultiralo prestankom potrebe za radom svih zaposlenih i otkazom ugovora o radu uz isplatu zakonom propisanog iznosa otpremnine.
»Sudbina i buduænost radnih mjesta u Vrmcu ne zavisi od Instituta za rehabilitaciju Beograd kao poslodavca, nego od organa i subjekata u
Crnoj Gori koji su pokrenuli sudski spor«, poruèila je Vidakoviæ.
Predsjednik Skupštine Opštine Kotor, Branko Nedoviæ, kazao je da je Ugostiteljsko preduzeæe Vrmac osnovano 1954. godine odlukom Skupštine Opštine, tako da je njegov osnivaè i vlasnik
Opština Kotor i bez nje mu se ne može mijenjati status.
„Osnovni sud u Kotoru donio je privremenu mjeru zabrane raspolaganja i otuðenja do okonèanja spora“, kazao je Nedoviæ.
On je poruèio da još dva razloga idu u prilog èinjenici da je Instutut na Prèanju vlasništvo Opštine Kotor.
»Prvo, rijeè je o zoni Morskog dobra i drugo, sva ulaganja u objekat bila su iz Crne Gore«, zakljuèio je Nedoviæ.
(kraj) pen/drv/nus