Privatizacija zavisi od dogovora sa Turcima
- Privatizacija zavisi od dogovora sa Turcima
- Post By dragana
- 16:53, 15 decembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora pokušava da sa Turskom zakljuèi bilateralni sporazuma o saradnji u civilnom vazduhoplovstvu, u okviru kojeg bi strateškim partnerima iz te zemlje bilo omoguæeno da privatizuju Montenegro erlajns /Airlines/ (MA), najavio je ministar saobraæaja i pomorstva, Andrija Lompar.
On je, nakon sjednice Vlade na kojoj je usvojen Predlog zakona o vazdušnom saobraæaju, saopštio i da bi u suprotnom bile nastavljene aktivnosti u vezi sa privatizacijom nacionalnog avioprevoznika, odnosno bio bi raspisan tender.
»Pokušavamo da sa Turskom usaglasimo ugovor. Ukoliko se postignu uslovi vezani za odreðeni paket aranžman, gdje bi neke funkcije koje se sada ne pružaju na aerodromima mogli razviti turski strateški partneri, koji bi uzeli MA, onda bismo u tom paketu obavili njegovu privatizaciju«, rekao je Lompar.
On je dodao da bi to bio bilateralni sporazum, koji bi imao snagu zakona.
Lompar je saopštio i da bi nakon usvajanja Predloga novog zakona o vazdušnom saobraæaju, kojim je se, izmeðu ostalog, definiše moguænost izdavanje operativne licence samo za operatere u veæinskom vlasništvu države ili državljanina zemlje potpisnica Sporazuma o formiranju zajednièkog evropskog vazduhoplovnog prostora, trebalo preispitati aktere na tržištu koji su ranije pokazivali interes za kupovinu MA.
»Morali smo saèekati konaènu odluku u vezi definisanja odredbe zakona koji se tièe veæinskog i manjinskog paketa, nakon èega bi trebalo preispitati sve aktere na tržištu koji su pokazivali interesovanje za MA, da li se sada nešto mijenja ili ne«, rekao je Lompar.
On je dodao i da je suština odredba kojim se definiše izdavanje operativne licence za operatere u civilnom vazduhoplovstvu zaštita država potpisnica Sporazuma o formiranju zajednièkog evropskog vazduhoplovnog prostora, koji su potpisali predstavnici država èlanica EU i zemalja zapadnog Balkana, ali i da æe to imati implikacije na privatizaciju MA.
Lompar je naveo i da ta odredba, na neki naèin, sužava moguænost za pojavu subjekata i strateških partnera iz država koje nijesu potpisnice Sporazuma, uz izuzetak Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD) sa kojim EU ima ugovor.
»U odreðenoj mjeri æe se izmijeniti stepen atraktivnosti MA za privatizaciju. Èini se da je manjinski paket akcija, odnosno 49 odsto, sa pravima koja proistièu iz Sporazuma, na neki naèin, mnogo atraktivniji od prodaje veæinskog paketa MA«, kazao je Lompar.
On je rekao i da su se u Vladi opredijelili za varijantu koja podrazumijeva veæinsko vlasništvo države ili državljanina Crne Gore, ali i zadržavanje benefita koje donosi Sporazum.
»Mislimo da bi atraktivnost MA mnogo manje pala ako ne bismo imali benefite meðunarodnog ugovora, nego što pada ako ne prodajete veæinski paket nego manjinski«, poruèio je Lompar.
Predlogom zakona su, kako je dodao, utvrðeni standardi sigurnosti i bezbjednosti u vazdušnom saobraæaju, novi set usluga operatera, ali i transparentan i nediskriminatorski naèin utvrðivanja cijena i tarifa u oblasti civilnog vazduhoplovstva.
(kraj) nar/bvm