Problem nezaposlenosti u SAD-u zahtijeva hitne mjere
- Problem nezaposlenosti u SAD-u zahtijeva hitne mjere
- Post By urednik
- 08:55, 5 februar, 2021

Vašington, (MINA-BUSINESS) - Problem nezaposlenosti u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) zahtijeva hitne mjere, a korist koju će one donijeti uveliko će nadmašiti troškove, upozorili su vodeći ekonomisti Bijele kuće.
Najnoviji podaci s američkog tržišta rada svjedoče da broj nezaposlenih u SAD-u i dalje raste. U prošloj sedmici zahtjev za isplatu naknade za nezaposlenost podnijelo je 779 hiljada građana, izvijestilo je Ministarstvo rada.
U pretprošloj sedmici isplatu naknade tražilo je 812 hiljada Amerikanaca, prenosi SEEbiz.
Ove sedmice nezavisni ekonomski institut CBO poboljšao je prognoze za američku ekonomiju, predviđajući da će ove godine porasti 4,6 odsto, nakon pada od 3,5 odsto u prošloj godini.
Upozorili su ipak da se broj zaposlenih u SAD-u neće vratiti na pretpandemijske nivoe prije 2024. godine.
Njihove nove procjene nezaposlenosti su ipak bolje nego što su bile u julu prošle godine - stopa nezaposlenosti trebalo bi u ovoj godini pasti na 5,7 odsto, s 8,1 odsto u prošloj. U julu CBO je očekivao da će u prošloj godini iznositi 10,6 odsto, te kliznuti 8,4 odsto u ovoj.
"Sumorne" prognoze CBO-a da će sedam miliona građana i u ovoj godini biti bez posla naglašavaju potrebu hitnog usvajanja 1,9 biliona USD vrijednog plana podsticaja predsjednika Joea Bidena, upozorila su dva člana Savjeta ekonomskih savjetnika Bijele kuće.
"Ukoliko budemo sjedili prekrštenih ruku, platićemo puno veću cijenu nego ako preduzmemo agresivne mjere", napisali su u blogu Jared Bernstein i Heather Boushey.
Oni su poručili da ne bi trebalo samo čekati da se ekonomija za nekoliko godina vrati punoj zaposlenosti i nivoima koje su se očekivale prije pandemije.
Oni su podsjetili da je cijena agresivnih mjera trenutno niska, s obzirom na istorijsko niske realne kamatne stope i realne isplate po dužničkim obavezama mjerene udjelom u bruto domaćem proizvodu (BDP).
Ministarka finansija Janet Yellen ponovo je sličnu poruku uputila u razgovoru sa šest gradonačelnika iz raznih dijelova zemlje, iz redova demokrata i republikanaca.
Ona je istakla nužnost prihvatanja Bidenovog predloga velikog paketa podsticaja za ekonomiju koji uključuje 350 milijardi pomoći za državnu i lokalnu upravu.
Neki su projekcije CBO-a protumačili kao znak da bi američki zvaničnici mogli pričekati s dodatnim fiskalnim podsticajima, kako bi se uvjerili da su zaista potrebni.
Bernstein i Boushey otklanjaju te sumnje, naglašavajući da treba hitno djelovati kako bi se izbjegla šteta koju bi prouzrokovao produženi period visoke nezaposlenosti i otklonio nesrazmjerni utjecaj krize na žene i slabo plaćene radnike.
Bez dodatnih fiskalnih mjera, američko tržište rada presporo će se oporavljati, a ekonomska aktivnost neće se oporaviti prema očekivanjima prije pandemije, napisali su u blogu.
(kraj) sam