Probleme treba rješavati sistemski
- Probleme treba rješavati sistemski
- Post By urednik
- 13:58, 30 novembar, 2010

Podgorica, (MINA) – Crnogorskim komercijalnim elektronskim medijima treba pomoæi jer su u lošem položaju, ali opraštanje odreðenog duga neæe dugoroèno riješiti probleme veæ treba napraviti održiv sistem, smatra direktor Agencije za radio difuziju (ARD) Abaz Džafiæ.
On je kazao da crnogorski komercijalni elektronski mediji ARD-u ne duguju „skoro ništa“.
Džafiæ je poruèio i da æe do Nove godine u potpunosti biti regulisana oblast koja se tièe kablovskih emitera, odnosno njihovih ugovora i liste programa koje æe emitovati.
„Podržavam svaku inicijativu jer su elektronski mediji u Crnoj Gori u jako nezavidnoj odnosno lošoj situaciji. Svaka inicijativa u vezi njihovog položaja i ambijenta u kome posluju je dobrodošla“, kazao je Džafiæ agenciji MINA.
Direktor Televizije In Rade Vojvodiæ rekao je ranije da bi Vlada trebalo da crnogorskim komercijalnim elektronskim medijima oprosti dio duga prema regulatorima, jer su zbog ekonomske krize i neureðenog ambijenta u teškom položaju. Ta inicijativa, kako je najavljeno, biæe pokrenuta u Skupštini.
Džafiæ je podsjetio da su u ranijem sistemu elektronski mediji uspijevali da izmire svoje obaveze, navodeæi da su èak 95 odsto svojih obaveza za frekvencije prema ARD-u uredno podmirivali.
U meðuvremenu, kako je dodao, kreiranjem novog sistema, oni su izgubili po deset odsto prihoda od pretplate i od odreðene takse i nakon odreðenog vremena našli su se u lošem položaju.
Džafiæ nije siguran da je inicijativa o opraštanju duga pravi put da izaðu iz problema.
„Njima niko ništa ne treba da oprosti, niti da bude milosrdan, a posebno ne politièari. Sada se pitaju šta se desilo. Desilo se to da su u Skupštni donijeli zakone kojima su te medije stavili tamo gdje se sad nalaze“, rekao je Džafiæ, dodajuæi da su mediji tada æutali i vjerovatno èekali šta æe da ih snaðe.
Prema njegovim rijeèima, sad treba pokazati zahvalnost za sve inicijative, ali i napraviti održiv sistem za rad elektronskih medija u Crnoj Gori.
Džafiæ smatra da se ništa znaèajno neæe desiti poslije opraštanja duga, ako mediji u narednih pola godine nemaju da plate svoje obaveze, i nije im kreiran ambijent u kome mogu da prežive.
On je poruèio da održiv ambijent treba prvo kreirati zakonski, a onda to stvarno primijeniti, kao i stvoriti ravnopravne tržišne uslove za sve medije. „Njih je previše i tržište jedino može da arbitrira u tome ko æe od njih da opstane“, rekao je Džafiæ.
On je upitao i treba li da se ukinu kablovski sistemi u Crnoj Gori.
„ARD je, kad je zakonom ovlašæena da reaguje, to i uradila. Nijesam ja kriv što je neko iz postojeæeg Zakona o radio-difuziji izbrisao kablovske sisteme i ARD ostavio bez bilo kakvih nadležnosti po tom pitanju, pa joj poslije toga Zakonom o elektronskim medijima vratio taj dio posla“, napomenuo je Džafiæ.
ARD je, kako je objasnio, kad je ponovo poèela da radi taj dio posla, dala rok kablovskim emiterima da sve svoje programe dovedu u potpuni red do Nove godine.
„Oni to intenzivno rade, i taj æe sistem od Nove godine biti u potpunom redu, što se tièe njihovih ugovora i liste programa koje æe emitovati“, tvrdi Džafiæ.
On je ukazao i da je ARD dvije godine ostavljena bez bilo kakvih prihoda, odnosno da je sve bilo iskljuèivo prihod Agencije za elektronske komunikacije.
„Stepen plaæanja obaveza prema ARD-u bio je ranije preko 90 odsto, i stepen ispunjavanja obaveza prema Radio difuznom centru preko 75 odsto. Šta se u meðuvremeniu desilo, ne znam“, rekao je Džafiæ.
On smatra i da je pretplata bila uspješan mehanizam koji je obezbjeðivao prihod Javnom servisu i u odreðenom iznosu komercijalnim emiterima.
„Prihvatanje da se iz budžeta finansira RTCG je moguæe rješenje jer je stvorilo ekonomski održiv sistem za nacionalni servis, ali dugoroèno to rješenje je jako opasno jer se kroz njega gubi osnovni kontakt sa graðanima“, rekao je Džafiæ.
Prema njegovim rijeèima, sistem plaæanja pretplate ima niz problema, koji postoje u svim državama. „Ali komercijalni emiteri i lokalni javni servisi izgubili su odreðeni dio prihoda i niko nije razmišljao o tome“, kazao je Džafiæ.
„Ne može se donijeti zakon u kome æe se neki mediji osloboditi plaæanja pretplate a drugi ne. Moraju se stvari sistemski rješavati“, poruèio je Džafiæ.
(kraj) mil/žug