Profesionalizam se ne može uspostavljati progonom novinara
- Profesionalizam se ne može uspostavljati progonom novinara
- Post By urednik
- 18:22, 13 januar, 2020

Podgorica, (MINA) - Profesionalizam u medijima ne može se uspostavljati krivičnim prijavama i progonom novinara, a policija i tužilaštvo posljednje su institucije koje treba da se staraju o unapređivanju profesionalnih i etičkih standarda u crnogorskom novinarstvu, saopšteno je iz Media centra.
Iz Media centra osudili su hapšenje glavnih urednika portala Borba i IN4S Dražena Živkovića i Gojka Raičevića i pokretanje krivičnog postupka protiv njih.
Tužilaštvo, kako su kazali iz Media centra, olako koristi kvalifikaciju “izazivanje panike i nereda” kada su u pitanju informacije objavljene u medijima.
“Zavisno od ugla posmatranja, ta kvalifikacija krivičnog djela se može zloupotrebljavati na dnevnoj osnovi, a pojedine informacije koje plasiraju državni organi se na isti način mogu smatrati “izazivanjem panike i nereda””, navodi se u reagovanju.
Iz Media centra istakli su da se profesionalizam u medijima ne može uspostavljati krivičnim prijavama i progonom novinara.
“Policija i tužilaštvo su posljednje institucije koje treba da se staraju o unapređivanju profesionalnih i etičkih standarda u crnogorskom novinarstvu”, navodi se u reagovanju.
Kako su dodali iz Media centra, postoji čitav set mehanizama koji stoje na raspolaganju državnim organima, kao i fizičkim licima, kojima se može sankcionisati objavljivanje netačnih informacija.
Kako su naveli, državne instititucije su u konkretnom slučaju mogle da podnesu žalbu Agenciji za elektronske medije i traže sankcionisanje medija ukoliko su objavili netačne informacije.
“Posljedica ovakvog djelovanja tužilaštva biće povećanje ionako izražene autocenzure i prikrivene cenzure u medijima, a ne profesionalizacija medija”, navodi se u reagovanju.
Kako su rekli iz Media centra, vlast protiv laži i poluistina u medijima može da se bori jedino tako što će institucije vlasti biti krajnje otvorene i spremne da medijima i građanima brzo proslijede važne informacije i preduprijede moguće širenje poluistina i laži.
“Kako ovdje stvari stoje, vlast ima drugačiju viziju crnogorskog društva, jer nastoji da Zakon o slobodnom pristupu informacijama promijeni tako da maksimalno spriječi odliv informacija od javnih institucija prema građanima”, naveli su iz Media centra.
Iz Media centra kazali su da ukoliko policija i tužilaštvo nastave sa sličnim akcijama, onda domaćoj i međunarodnoj javnosti treba da bude jasno da se, kako su naveli, radi o smišljenoj politici zastrašivanja svih koji kritički ukazuju na rad institucija.
(kraj) mip