Proizvodnja tek nakon smanjenja broja zaposlenih
- Proizvodnja tek nakon smanjenja broja zaposlenih
- Post By kristina
- 22:20, 29 decembar, 2009

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - U nikšiækim Rudnicima boksita mogu se stvoriti uslovi za pokretanje proizvodnje tek nakon postizanja realnog broja zaposlenih, saopšteno je veèeras iz Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC).
Vlasnici Boksita ocjenjuju da je restrukturiranje realnog sektora kome pripada to preduzeæe i Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP) od izuzetnog znaèaja, jer samo nakon uspješno sprovedenog tog procesa, one mogu ispuniti osnovni cilj postojanja - da ostvaruju profit i daju puni doprinos nacionalnoj ekonomiji.
"Spremni smo da preuzmemo rizik i kažemo ono što se mnogima neæe dopasti: u ovom segmentu neophodno je odvojiti geografiju od ekonomije. Restrukturiranje je zadatak koji se neodložno treba obaviti i sa kojim bi se, u postojeæim uslovima, suoèio bilo koji investitor, iz bilo koje zemlje da dolazi", navedeno je u saopštenju CEAC-a.
Slièan stav je, kako tvrde, ima i ekspertski tim Svjetske banke u analizi stanja realnog sektora Crne Gore.
Iz CEAC-a podsjeæaju da je program restrukturiranja KAP-a i Boksita, uz prateæi biznis plan, pripremljen i predstavljen svim finasijskim stejkholderima.
Prva etapa restruktuiranja je optimizacija broja zaposlenih prema socijalnom programu Vlade.
"U godini za koju procjenjuju da æe oko 20 miliona ljudi u svijetu ostati bez posla, gdje privrede zemalja trpe ogromne posljedice, od kojih ni Crna Gora nije izuzeta, sa konzervativnom kreditnom politikom banaka, postoje realne prepreke i za poslovanje sa krajnje restriktivnim mjerama. Zato samo potpuno fokusirani da što hitniji pristup restrukturiranju, uz maksimalne mjere štednje u apsolutno svim segmentima, može biti put ka oporavku", navode predstavnici CEAC-a.
CEAC je, kako tvrde, u potpunosti ispunio investiocioni plan vrijedan èetiri miliona EUR, redovno isplaæivao zarade i ostale obaveze iz Kolektivnog ugovora i pokazao puno razumijevanje za dodatne potrebe zaposlenih Boksita, èijem je sindikatu poklonjeno zemljište kod Trebjese od 70 hiljada kvadrata. U domenu materijalne pomoæi, kako dodaju, pomoæi za školovanje djece, lijeèenja èlanova porodica, poboljšanja uslova stanovanja, samo u toku 2007. i prošle godine kompanija je za zaposlene izdvojila oko 200 hiljada EUR.
Iz CEAC-a napominju da u Crnoj Gori više od deset hiljada preduzeæa ili èetvrtina ima blokirane raèune, a prema procjeni CBCG iznos ukupnog duga po ovom osnovu iznosi preko 110 miliona EUR.
"Posljedièna kašnjenja u isplati zarada zaposlenima su evidentna i poslodavci, bilo da su u pitanju preduzeæa ili institucije, zaposlenima duguju od dvije do osam plata. Boksiti duguju zaposlenima pet zarada, zimnice i regres u godini u kojoj se nije obavljala rentabilna proizvodnja, a ostvareni prihod po istom osnovu je nula EUR", kazali su iz CEAC-a.
Cijena koštanja boksita je, kako navode, tri puta veæa od kupovne na tržištu, a zaposlenih je šest puta više od realno potrebnog broja.
"Stavka fonda zarada u ukupnom godišnjem iznosu je 16 miliona EUR i od toga je osam miliona EUR veæ isplaæeno. Ovo su samo neke od posljedica globalne krize sa kojima se souèila crnogorska ekonomija", zakljuèuju predstavnici CEAC-a.
(kraj) bvm