
Pljevlja, (MINA–BUSINESS) – Proizvodnja u pljevaljskom Rudniku olova i cinka Šuplja stijena umjesto sredinom godine trabalo bi da poène u oktobru.
»Posao je malo odložen jer se ispostavilo da u rudi ima više elemenata, što æe malo poskupiti proizvodnju i produžiti rok za njeno pokretanje«, rekao je vlasnik kompanije Gradir Montenegro, Franc Riemer.
On je prilikom posjete rudniku Šuplja stijena precizirao da je planirano pokretenje proizvodnje u oktobru ili novembru.
Novi vlasnik Šuplje stijene je zadovoljan dinamikom izrade tehnièke dokumentacije za obnovu proizvodnje u Rudniku.
Riemer je rekao da su u toku pregovori sa švedskom firmom za nabavku savremene automatizovane ekološke opreme za prizvodni proces.
Prema njegovim rijeèim, zbog sastava rude ulaganja u proizvodnju biæe veæa 20 odsto nego što je bilo planirano.
Tehnièki parametri pokazuju da æe se flotacija i predkoncetracija rude obavljati u Šulima.
Riemer je iznenaðen da prije poèetka proizvodnje firma treba da plati opštini 100 hiljada EUR na ime naknade za korišæenje graðevinskog zemljišta.
Direktor uprave lokalnih javnih prihoda Božo Gospiæ je preciziorao da rudnik Šuplja stijena u Šulima i Gracu zahvata oko 320 hektara zemljišta i da godišnja nadoknada za njegovo korišæenje treba da iznosi 100 hiljada EUR.
Ukupne geološke rezerve rude u Rudniku Šuplja stijena iznose oko 90 miliona tona, a godišnje bi se proizvodilo oko 500 hiljada tona.
Pljevaljski rudnik olova i cinka je radio od 1953. do 1986. godine kada je zatvoren, a zatim ponovo aktiviran u sastavu Kombinata Trepèa iz Kosovske Mitrovice od 1997.do 2000.godine.
Tada je prekinuta proizvodnja, a od prije dvije godine radnici nakon uvoðena steèaja upuæeni na Biro rada.
Slovenaèki Gradir je sredinom prošle godine uplatio poèetnu cijenu od 401 hiljadu EUR uz obavezu da zaposli 115 radnika i investira 19 miliona od èega u prvoj godini osam miliona uz dobijene koncesije na 20 godina.
(kraj) mjl/kmh