Promjena politike cijena ljekova omuguæila bi uštede
- Promjena politike cijena ljekova omuguæila bi uštede
- Post By milanz
- 12:28, 19 jun, 2015

Podgorica, (MINA) - Crna Gora bi promjenom u politici cijene ljekova uštedjela blizu dva miliona eura, ocijenila je predstavnica Svjetske banke za zdravstvo Ana Sabo.
Ona je to kazala na okruglom stolu koju je Ministarstvo zdravlja organizovalo u saradnji sa Svjetskom bankom na temu "Reforma farmaceutskog sektora u Crnoj Gori".
Sabo je govorila o moguænosti racionalizacije potrošnje skupih lijekova u Crnoj Gori na osnovu podataka dobijenih analizom 15 medikamenata, koji se koriste za lijeèenje maligniteta.
Kako je precizirala Sabo, uporeðivane su cijene ljekova sa poslednjeg tendera u Crnoj Gori sa cijenama istih ljekova u državama iz okruženja.
Prema njenim rijeèima, analiza je pokazala da postoje znaèajne moguænosti za racionalizaciju što se tièe cijene, ali i kvaliteta ljekova.
„Od projektovanih sedam miliona EUR, samo promjena u politici cijene ljekova omoguæila bi uštedu od skoro dva miliona“, kazala je Sabo.
Kako je dodala, uvoðenje ugovora o podjeli rizika sa farmaceutskom industrijom, a time i saradnje sa njom omoguæila bi još veæe sniženje cijena i proizvela još veæu uštedu.
„Poštovanje i primjena postojeæih i vrlo dobro definisanih kriterijuma i meðunarodnih smjernica u isplativosti primjene tih ljekova za pojedine indikacije omoguæile bi se dodatne uštede od tri miliona EUR“, ukazala je Sabo.
prema njenim rijeèima, uporeðivanje upotrebe ljekova pokazalo je da se u Crnoj Gori koristi 60 odsto više ljekova nego u Srbiji.
Predstavnik Svjetske banke Ana Hold, kazala je da ta institucija snažno podržava Vladu Crne Gore i Ministarstvo zdravlja da graðanima obezbijedi efikasnu, pravovremenu i kvalitetnu zdrastvenu zaštitu.
Prema njenim rijeèima, Ministarstvo zdravlja identifikovalo je oblast politike ljekova kao jedan od prioriteta u daljem unaprjeðenju efikasnosti.
„U tom smislu, Ministarstvo zdravlja obratilo se Svjetskoj banci za pomoæ i saradnju, a mi smo Ministartvu stavili na raspolaganje našu ekspertizu“, navela je Hold.
Konsultant Svjetske banke, Biljana Kozloviæ ocijenila je da se politika ljekova u Crnoj Gori ne razlikuje mnogo od one u državama zapadnog Balkana.
„Potrošnja ljekova, prema podacima Agencije za ljekove, porasla je od 25 miliona EUR, koliko je utrošeno u 2009. godini, na 40 miliona EUR koliko je potrošeno prošle godine“, kazala je ona.
Kako je dodala, porast potrošnje ljekova od 2009. do prošle godine je 60 odsto. „To nije trend samo u Crnoj Gori veæ globalno, ali je za ovu državu zaista veliki“, dodala je Kozloviæ.
Kako je navela, ciljevi politike ljekova su - racionalna upotreba, kontrola potrošnje raspoloživih budžetskih sredstava, ostajanje u granicama budžeta da pred kraj godine ne bi bilo nestašice i obezbiðenje kvalitetnih, bezbjednih i efikasnih ljekova.
Struènjak Svjetske banke u oblasti politike ljekova Andreas Seiter poruèio je da ta institucija sprema novi ciklus kojima æe politiku ljekova na neki naèin regulisati.
„Ja ovdje ne vidim rješenje, ali je važno da smo svjesni problema i pitanja u oblasti politike ljekova“, kazao je on.
Predstavnik Ministarstva zdravlja Zdenko Tomiæ kazao je da taj resor, u sklopu reforme farmaceutskog sektora, priprema, u saradnji sa Agencijom za ljekove i medicinska sredstva, novu uredbu o maksimalnim cijenama ljekova.
„Ona æe omoguæiti da se maksimalne cijene, koje se koriste kod inovativnih ljekova, definišu i tako neæemo imati velikih odstupanja kod pojednih tendera“, pojasnio je Tomiæ.
Prema njegovim rijeèima, cijene bi trebale da budu stabilne tokom dugog vremenskog perioda, što æe, kako se nada, ubrzo biti pripremljeno.
„Završena je i nova uredba za kriterijume na osnovu koje se lijek može naæi na listi ljekova, a ona æe definisati kriterujume koji su potrebni da se neki lijek naðe na toj listi“, zakljuèio je Tomiæ.
(kraj) zor/žug/isf