Promjena statusa garantovana Sporazumom i Poveljom
- Promjena statusa garantovana Sporazumom i Poveljom
- Post By dejanl
- 20:50, 28 april, 2004

Podgorica, (MINA) - Proces Evropskog partnerstva Srbije i Crne Gore (SCG) ne može ugroziti pravo zemalja èlanica na promjenu državnog statusa, istupanjem iz državne zajednice, saopštio je danas crnogorski predsjednik Filip Vujanoviæ.
Prema njegovim rijeèima, to pravo Crne Gore i Srbije utvrðeno je Beogradskim sporazumom i Ustavnom poveljom.
“Ostvareni reformski dometi i napredak u Procesu stabilizacije i pridruživanja država èlanica u SCG, biæe priznati bez obzira na trajanje državne zajednice”, kazao je Vujanoviæ u toku konstitutivne sjednice Savjeta za evropske integracije.
Vladin Biro za odnose s javnošæu prenosi da je na sjednici razmotren predlog odluke Evropske komisije o principima, prioritetima i uslovima sadržanim u Evropskom partnertstvu sa SCG, ukljuèujuæi i Kosovo, kao i komentari tog prijedloga crnogorskog Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom i evropske integracije.
Savjet za evropske integacije je konstatovao da je u postupku razmatranja prijedloga te odluke nužno ukazati da, ona treba da uvaži sadržaj polaznih osnova za preureðenje odnosa Srbije i Crne Gore, Beogradski sporazum i Ustavnu povelju.
Navodi se da ti konstruktivni akti SCG, odnose Crne Gore i Srbije konstituišu kao odnose država èlanica u okviru državne zajednice.
Saopšteno je da prema tome, u odluci termin “Republika” treba zamijeniti sa “država èlanica”, a Srbiju i Crnu Goru oznaèiti državnom zajednicom.
Objašnjeno je da termin Republika “iskazuje” oblik vladavine, a država èlanica poziciju u SCG, koja nije država nego specifièan oblik ureðenja odnosa dvije zemlje èlanice.
Biro je saopštio da se u ekonomskoj oblasti odnos država èlanica zasniva na njihovoj odgovornosti za neometano funkcionisanje zajednièkog tržišta, ukljuèujuæi slobodno kretanje ljudi, robe, usluga i kapitala.
Ocijenjeno je da u razmatranju predloga odluke treba ukazati da su usvojeni zakoni o povraæaju oduzetih imovinskih prava i obešteæenja, platama državnih službenika i namještenika, spoljnoj trgovini i veterinarstvu, i formirani državni organi, poput Uprave za spreèavanje pranja novca, za koje se u tom dokumentu konstatuje da ih u Crnoj Gori treba usvojiti ili formirati.
Navodi se da taj stav Savjeta za evropke integracije treba dostaviti savjetima ministara i za evropske integracije SCG.
(kraj) del