Propisane i novèane kazne za javne funkcionere
- Propisane i novèane kazne za javne funkcionere
- Post By urednik
- 10:06, 29 novembar, 2008

Podgorica, (MINA) – Javni funkcioneri ubuduæe æe biti sankcionisani i novèanim kaznama ukoliko prekrše Zakon o sprjeèavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija, predviðeno je Predlogom tog akta.
Novina je i zabrana vršenja poslova državnog službenika i namještenika u periodu od èetiri godine od dana razrješenja, u sluèaju kršenja zakona.
Novèane kazne predviðene su u iznosu od pet do 20 minimalnih zarada u Crnoj Gori, u zavisnosti od vrste prekršaja, navodi se u Predlogu zakona o sprjeèavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.
Novim zakonom je predviðeno da je javni funkcioner dužan da posao obavlja na naèin da javni interes ne podredi privatnom, kao i da ne izazove sukob interesa.
„Sukob interesa postoji kada privatni interes javnog funkcionera utièe ili može uticati na nepristrasnost u vršenju njegove funkcije“, navodi se u Predlogu zakona.
Predviðeno je da postojanje sukoba interesa utvrðuje Komisija za sprjeèavanje sukoba interesa, koja æe naslijediti dosadašnju Komisiju za utvrðivanje konflikta interesa.
Komisija, kao nezavisno tijelo, preduzima i mjere za sprjeèavanje sukoba interesa.
U sluèaju kršenja zakona, pored novèane kazne, propisana je i zabrana vršenja poslova državnog službenika i namještenika u periodu od èetiri godine od dana razrješenja.
Predlog za razrješenje i zabranu rada u državnim organizacijama u tom periodu podnosi Komisija.
Predviðeno je da javni funkcioner ne može biti predsjednik ili èlan organa upravljanja ili nadzornog tijela, niti izvršni direktor ili èlan menadžmenta u privrednom društvu.
„Javni funkcioner ne može biti predsjednik ili èlan upravljanja i nadzornog organa, izvršni direktor, èlan menadžmenta javnog preduzeæe ili ustanove, odnosno drugog pravnog lica, osim javnog preduzeæa i ustanove u kojima je država, odnosno opština vlasnik više od 51 odsto kapitala“, navodi se u Predlogu zakona.
Javni funkcioner može da se bavi nauènom, nastavnom, kulturnom i sportskom djelatnošæu i da stièe prihode od autorskih, petentnih prava, kao i od intelektualne i industrijske svojine, ali je dužan da ih prijavi Komisiji.
Propisano je da javni funkcioner može biti predsjednik ili èlan organa upravljanja i nadzornog tijela nauènih, humanitarnih, sportskih i sliènih udruženja, bez prava na naknadu ili primanje poklona, uzuzev putnih i drugih troškova.
Èlanstvo javnog funkcionera, koji je imenovan ili biran u stalna ili povremena radna tijela ili mješovitre komisije, koje obrazuje organ vlasti, ne smatra se vršenjem dvije ili više javnih funkcija.
Javni funkcioner ne smije primati poklone, osim protokolarnih i prigodnih, èija vrijednost ne prelazi 50 EUR.
Predlogom zakona je propisano da je javni funkcioner dužan da, u roku od 15 dana od stupanja na dužnost, podnese Komisiji izvještaj o svojoj imovini i prihodima, kao i prihodima i imovini supružnika i djece ukoliko žive u zajednièkom domaæinstvu.
Po prestanku dužnosti, u roku od 15 dana, javni funkcioner je dužan da Komisiji podnese izvještaj o imovini.
Komisija ima predsjednika i šest èlanova, a bira ih Skupština Crne Gore na period od pet godina i ne mogu biti ponovo birani.
Predsjednik i èlanovi Komisije ne mogu biti èlanovi organa politièke stranke.
Komisija o svom radu podnosi izvještaj Skupštini Crne Gore, po potrebi, a najmanje jednom godišnje.
(kraj) djs/žug