Prosjeèna dobit po hotelu 778,5 hiljada EUR
- Prosjeèna dobit po hotelu 778,5 hiljada EUR
- Post By urednik
- 14:49, 27 jun, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crnogorski hoteli su u prošloj godini ostvarili prosjeènu prognoziranu dobit od 778,5 hiljada EUR, što u odnosu na 2012. predstavlja 1,3 puta bolji rezultat, pokazalo je istraživanje o poslovanju hotelijerstva u Crnoj Gori.
U proteklih nekoliko godina hotelijeri Crne Gore su racionalizovali troškove plata i standardizovali njihovo uèešæe u prihodu, po anketiranom hotelu prosjeèno 25,4 odsto u prošloj godini.
"Mjeseène bruto plate anketiranih hotela su se stabilizovale u prošle dvije godine na oko 535 EUR prosjeèno po zaposlenom", navodi se u izvještaju Poslovanje hotelijerstva u Crnoj Gori za prošlu godinu, koji je u èetvrtak usvojila Vlada.
U izvještaju, koji su po nalogu Ministarstva održivog razvoja i turizma, uradili Horwath Consulting, Zagreb i Fakultet za turizam, hotelijerstvo i trgovinu, Bar navodi se da se ostali operativni troškovi hotela u crnogorskom istraživanju nalaze se na nivou standardnih uèešæa u prihodu.
Uzorak obuhvata oko 40 hotela u Crnoj Gori, odnosno ukljuèuje skoro 5,43 hiljada hotelskih soba, što predstavlja 43 odsto registrovanih hotelskih kapaciteta Crne Gore.
Hotelijerstvo Crne Gore je, u periodu istraživanja, imalo konstantno visoke troškove rada. Poveæanje kvaliteta crnogorske hotelske industrije uticalo je u 2012. godini na poveæani broj zaposlenih po sobi hotela ukljuèenih u istraživanje, uz zadržavanje ovog indikatora na istom nivou u prošloj godini.
U anketiranim hotelima Crne Gore, u periodu od 2011. do prošle godine, operativna profitabilnost znaèajno je porasla, odnosno prosjeèan iznos dobiti prije odbijanja fiksnih troškova po hotelskoj sobi, poveæan je 120 odsto.
Operativna profitabilnost predstavlja standardni parametar za mjerenje profitabilnosti hotela, odnosno iznos dobiti prije odbijanja fiksnih troškova.
"Prosjeèno uèešæe dobiti prije odbijanja fiksnih troškova u prihodu anketiranih hotela u prošloj godini, iznosilo je 33,7 odsto ili prosjeèno 6,6 hiljada EUR po hotelskoj sobi. U odnosu na 2012. godinu, prosjeèan iznos dobiti prije odbijanja fiksnih troškova po sobi, u hotelima u uzorku, poveæan je 37 odsto i to uglavnom zbog veæih prihoda", navodi se u izvještaju.
Uz racionalnije upravljanje operativnim troškovima i intenzivan rast prihoda, u periodu ove do naredne godine anketirani hotelijeri oèekuju znaèajan rast operativne profitabilnosti, na nivou od prosjeèno 42 odsto prihoda.
“Znaèajan uticaj na realizovani rezultat u anketiranom crnogorskom hotelijerstvu ima amortizacija koja prosjeèno godišnje obuhvata 13,9 odsto prihoda”, navodi se u izvještaju.
Rezultati ovog istraživanja ne predstavljaju statistièki prosjek poslovanja hotelijerstva Crne Gore, veæ ukazuju na trenutno dostignuti nivo poslovnog rezultata stvarajuæi bazu i za buduæe praæenje trendova razvoja crnogorskog hotelijerstva.
Rezultati istraživanja se, kako se dodaje, prezentuju s obzirom na razlièitu velièinu hotelskog objekta, kategoriju, cjenovni nivo i regionalnu pripadnost hotela.
Finansijski rezultati poslovanja prikazani su u skladu sa jedinstvenom izvještajnom metodologijom specijalizovanom za hotelsku privredu, pod nazivom Uniform System of Accounts for Lodging Industry (USALI).
(kraj) sam/bvm