
Podgorica, (MINA) – Predstavnici Instituta alternativa (IA) pozvali su Ministarstvo unutrašnjih poslova, nadležno za praæenje primjene propisa iz oblasti državne uprave, da provjeri sastav predatih izbornih lista i utvrdi da li su državni službenici svojim eventualnim kandidovanjem na lokalnim izborima prekšili Zakon.
Iz IA je saopšteno da su se na izbornim listama za lokalne izbore u Podgorici našle i osobe koje zauzimaju rukovodeæe položaje u državnoj upravi, što je, kako su kazali, kršenje Zakona o državnim službenicima i namještenicima i ukazuje napolitizaciju državnih organa.
Predstavnica te nevladine organizacije, Milena Miloševiæ kazala je da zaposleni u državnoj upravi ne smiju javno ispoljavati svoju politièku pripadnost, što podrazumijeva i to da se ne smiju kandidovati za odbornike u lokalnoj Skupštini.
“Zakon o državnim službenicima i namještenicima propisuje da državni službenici svoje poslove moraju izvršavati "politièki neutralno i nepristrasno, u skladu sa javnim interesom", i da su dužni da se uzdržavaju od "javnog ispoljavanja svojih politièkih uvjerenja", kaže se u saopštenju Miloševiæ.
Na drugoj strani, kako je navela, pojedina imena i prezimena na izbornim listama koje su predate Izbornoj komisiji Glavnog grada upuæuju na sumnju da su se za buduæe odbornike u Podgorici kandidovali i aktuelni pomoænici ministara.
“Institut pozivs Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je nadležno za praæenje primjene propisa iz oblasti državne uprave, da preduzme odgovarajuæe radnje kako bi provjerilo sastav svih predatih izbornih lista i utvrdilo da li su državni službenici svojim eventualnim kandidovanjem na lokalnim izborima prekšili Zakon”, rekla je Miloševiæ.
U suprotnom, kako je kazala, tolerisanjem prakse da se državni službenici stavljaju na raspolaganje politièkim partijama svi napori na profesionalizaciji crnogorske džavne uprave bili bi znaèajno uzdrmani, a Zakon o državnim službenicima i namještenicima obesmišljen.
“Svako tumaèenje koje osporava èinjenicu da time što su se odreðeni službenici našli na izbornim listama nijesu javno ispoljili svoja politièka uvjerenja, bilo bi besmisleno, ne samo sa aspekta propisa koji ureðuju crnogorsku državnu upravu, veæ i sa stanovišta izbornog procesa”, rekla je Miloševiæ.
Ona je podsjetila da Zakon o izboru odbornika i poslanika propisuje da biraèi imaju pravo da preko medija budu obaviješteni o izbornim programima i aktivnostima podnosilaca izbornih lista, kao i o kandidatima sa izbornih lista.
“Institut Alternativa æe uputiti i inicijativu Etièkom odboru za praæenje Etièkog kodeksa državnih službenika i namještenika kako bi se utvrdilo da li su kandidovanjem za predstojeæe lokalne izbore pojedini državni službenici povrijedili etièke standarde zaposlenih u državnim organima”, najavila je Miloševiæ.
(kraj) mib/anm