Pušenje glavni uzrok obolijevanja i umiranja
- Pušenje glavni uzrok obolijevanja i umiranja
- Post By drazenv
- 13:29, 11 novembar, 2010

Podgorica, (MINA) – Pušenje je glavni uzrok obolijevanja i umiranja stanovništva zbog èega je neophodno sprovoditi njegovu stalnu kontrolu, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje, Boban Mugoša.
On je, povodom Nacionalnog dana kontrole pušenja rekao da kontrola duvana ne može biti kratkoroèna aktivnost .
„Veæ kontinuiran proces, zbog èega Instiut nastoji da tokom cijele godine utièe na svijest ljudi i promijeni stavove pušaèa“, rekao je Mugoša na konferenciji za novinare.
Mugoša je rekao da je Institut, u cilju prevencije, osmislio Program odvikavanja od pušenja.
„Zbog efikasnije implementacije ovog Programa sprovedeno je više radionica sa ciljem edukacija pušaèa“, podsjetio je on.
Institut æe, kako je kazao, i u buduænosti podržavati sve aktivnosti kontrole pušenja.
On je podsjetio da je process kontrole duvana u Crnoj Gori zapoèet 2003. godine kada je formirana Nacionalna komisija za kontrolu duvana.
Mugoša je naveo da je ovogodiišnja tema obilježavanja Meðunarodnog dana Žene i pušenje, koje, kako je kazao, povezuje aktivnosti dva programa u centrima za prevenciju domova zdravlja.
“Program odvikavanja od pušenja i Program škole za trudnice, kao posebno ugrožene grupe“, objasnio je Mugoša.
Pomoænik ministra zdravlja, Jadranka Lakiæeviæ, kazala je da rasprostranjenost pušenja u Crnoj Gori predstavlja veliki zdravstveni ali i ekonomski problem.
Ministarstvo je, kako je saopštila, sa Fondom za zdravstveno osiguranje, i Institutom za javno zdravlje 2009. godine sprovelo Program odvikavanja od pušenja, u savjetovalištima za mlade sa ciljem smanjenja pušaèa.
„To je sprovedeno kako bi se smanjile stope mortaliteta onih bolesti kod kojih pušenje predstavlja najveæi faktor rizika“, objasnila je Lakiæeviæ.
Ona je kazala da su kardiovaskularne, maligne, kao i oboljenja respiratornog trakta bolesti koje uèestvuju u najveæem broju i u umiranju populacije.
Lakiæeviæ smmatra da je neophodno donešenje zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ogranièavanju upotrebe duvana.
„Planira se zabrana pušenja na javnim mjestima, i u zatvorenim prostorima a biæe propisano da na kutijama cigareta osim tekstualnih stoje i slikovna upozorenja a prioriteti“, najavila je Lakiæeviæ.
U ovoj godini, kako je kazala, sanitarne isnpekcije su izdale 18 mandatnih kazni.
Lakiæeviæ je podsjetila da je Zakon o ogranièavanju duvana i duvanskih proizvoda usvojen 2004. a Nacionalna strategija za kontrolu pušenja, naredne godine.
Ona smatra da Zakon iz 2004. nije dobro implementiran.
„Nadamo se da æe ubuduæe to biti bolje novim mjerama koje æemo uvesti“, kazala je Lakiæeviæ.
Direktor Centra za promociju zdravlja, Agima Ljajeviæ, predstavila je podatke o broju pušaèa u Crnoj Gori iz 2008. godine.
„Prema tim podacima, meðu odraslima u Crnoj Gori je 32,7 odsto pušaèa, što predstavlja znaèajno smanjenje u odnosu na 2000. godinu kada je zastupljenost bila 43,8 odsto", navela je Ljajeviæ.
Ona je kazala da je veæi broj pušaèa meðu muškaricima.
„Veæa je zastupljenost pušaèa na sjeveru nego u srednjem i južnom dijelu zemlje a najzastupljenija je kod osoba izmeðu 33 i 54 godina“, saopštila je Ljajeviæ.
Izvještaj iz 2008. pokazao je da je kod djece od 13 do 15 godina identifikovano 5 odsto stalnih pušaèa.
„U odnosu na 2000. godinu, smanjen je broj onih koji su eksperimentisali sa pušenjem, kao i onih koji su izloženi uticaju duvanskog dima“, objasnila je ona.
Ljajeviæ je ukazala da svake godine od posljedica pušenja umre znaèajno više stanovnika nego od ostalih uzroka.
„Sa tendencijom rasta ovog broja i zato je neophodno kontrolisati pušenja.“
Ona je najavila da Nacionalna komisija planira organizovanje Nacionalne konferencije.
Èlan Komisije za realizaciju Nacionalne konferencije, Elvir Zvrko, rekao je da je pored aktivnog, pasivno pušenje veliki problem.
Kako je saopštio oko 600 hiljada osoba u svijetu godišnje umre od posledica pasivnog pušenja.
„To je veliki problem koji se èesto zanemaruje, i zato æemo realizovati kampanju za podizanje svijesti graðana“, kazao je Zvrko.
Pasovnom pušenju su izloženi svi,a najaveæi problem , kako je rekao, predstavlja izloženost djece.
"Nacionalna konferencija održaæe se u narednim mjesecima, i to æe biti kontinuiran proces", najavio je Zvrko.
Institut za javno zdravlje je u saradnji sa Ministarstvom zdravlja danas sprovelo radionicu sa realizatorima Programa odvikavanja od pušenja koji se sprovodi u svim domovima zdravlja.
(kraj) anm/žug