Radna grupa da utvrdi plan i dinamiku isplate
- Radna grupa da utvrdi plan i dinamiku isplate
- Post By urednik
- 15:01, 20 novembar, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predstavnici Sindikalne organizacije Struène službe Saveza sindikata (SSCG) nijesu poèeli da štrajkuju glaðu, kako su planirali, jer su sa èlanovima te radnièke asocijacije dogovorili formiranje Radne grupe koja æe utvrditi plan i dinamiku isplate dugovanja po osnovu zarada i doprinosa.
Predsjednik Sindikalne organizacije Struène službe, Senka Rastoder, saopštila je da su namjeravali da objave poèetak štrajka glaðu, ali da su ih dešavanja na sjednici Glavnog odbora SSCG u subotu, odvratila od tog poteza.
Rastoder je ocijenila da su i dalje prisutni problemi u isplati zarada i doprinosa zaposlenima u Struènoj službi.
“Prema podacima Poreske uprave nije nam uplaæen 21 doprinos i tri plate. U sred sndikata mi radimo na crno”, rekla je Rastoder na konferenciji za novinare, kojoj i pored poziva, nije prisustvovao generalni sekretar SSCG, Zoran Masoniæiæ.
Predsjednik granskog sindikata uprave i pravosuða, kome pripada i Sindikalna organizacija Struène službe, Duško Zarubica, rekao je da je na sjednici Glavnog odbora dogovoreno formiranje Radne grupa koja æe utvrditi plan i dinamiku isplate dugovanja zaposlenima po osnovu zarada i doprinosa.
“U toj Radnoj grupi SSCG je imenovao pet èlanova, a to æe isto uraditi i Sindikalna organizacija Struène službe. Nadam se da æemo naæi rješenje i dogovoriti se u vezi plana, o kojem æe se izjasniti Glavni odbor”, rekao je Zarubica.
On je dodao da se na sjednici razgovaralo i o drugim taèkama bitnim za status zaposlenih, meðu kojima je radni materijal Akta o sistematizaciji i Pravilnik o stambenim odnosima.
Akt o sistematizaciji æe, kako je objasnio, nakon što ga Radna grupa dopuni, pokazati da li ima viška zaposlenih i u sluèaju da ih bude iæi æe se na sporazumni raskid ugovora o radu.
“Ako se pokaže da ima viška zapsolenih tu æe se prvenstveno utvrditi jasni kriterijumi, javno i transparentno, kao i socijalni program”, poruèio je Zarubica.
Prema rijeèima Rastoder, Skupština SSCG je nedavno usvojila ugovor o kupovini udjela Unije poslodavaca (UPCG) koja je istupila iz Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju (CFSSI), gdje je pored Vlade i SSCG, raspolagala treæinom vlasnièkog udjela.
Rastoder je kazala da zaposlene u Struènoj služni zabrinjava kupovina tog udjela koji iznosi oko 197 hiljada EUR, jer se još ne zna da li æe ga SSCG kupiti.
“Ako bi ga SSCG kupio, otkuda tih 200 hiljada EUR?”, pitala je Rastoder.
Ona je poruèila da je predsjednik Skupštine SSCG i Borda CFSSI, Danilo Popoviæ, najupuæenija osoba za sve što se dešava u Fondu.
Masonièiæ se danas nije pojavio na pres konferenciji predstavnika Sindikalne organizacije Struène službe, iako su mu, kako je kazala Rastoder, uredno poslali poziv.
“Da se imalo i do sada sluha vjerovatno mi ne bismo ušli ovoliko duboku u konflikt izmeðu Sindikalne organizacije i poslovodstva”, rekla je Rastoder.
Novinari su nakon konferencije Struène službe, uzeli izjavu od Masonièiæa, koji je saopštio da ne ignoriše zaposlene u Struènoj službi i da radi na rješavanju teške finansijske situacije u toj sindikalnoj organizaciji.
“Potpisan je ugovor o zakupu poslovnog prostora, a podnijet je i zahjtev za kredit od 600 hiljada EUR koji æe se vraæati putem cesije na osnovu zakupa poslovnog prostora u Beogradu”, kazao je Masonièiæ.
On je u prilog naporima SSCG da riješi novonastalu situaciju, ponovio da je formirana Radna grupa koju æe èiniti po pet predstavnika obje strane i koja æe imati zadatak da utvrdi dinamiku i realizaciju koraka potrebnih da se izaðe iz teške situacije.
“Kredit još nije dobijen i oèekujemo vrlo brzo da æe se realizovati”, precizirao je Masonièiæ.
Na navode Rastoder da æe SSCG kupiti udio UPCG u CFSSI, Masonièiæ je objasnio da sada o tome nijesu razmišljali.
“Zakonom postoje odreðene moguænosti da se to definiše kao aktivnost koja æe za izvjesni period biti realizovana na novou Fonda. Sami Fond æe isplatiti ta sredstva, a onda nakon dvije ili tri godine akcije bi se mogle staviti na raspolagenje drugima”, saopštio je Masonièiæ.
Rastoder je navela i da nekoliko predstavnika SSCG “ide na put oko svijeta i ima za putovanja i službena auta, ali ne i za plate zaposlenih”, na šta je Masonièiæ kazao da se i nekoliko èlanova Struène službe prije nekoliko godina “spremalo na kraæi put”.
“Jedan dio njih je veæ ranije iskazivao spremnost da ide u drugu sindikalnu centralu i bili su krenuli tim putem, ali kada su uvidjeli da tamo imaju manje moguænosti da se potvrde po bilo kom osnovu, ostali su u SSCG”, rekao je Masonièiæ.
On je dodao da je oèito da tu želju nijesu zaboravili, pa opet razmišljaju o tom putu.
“Taj put nije dalek. Ako žele, na njima je da se odluèe, a što se tièe puta oko svijeta SSCG æe i dalje iæi na sve sastanke gdje smatra za potrebno”, zakljuèio je Masonièiæ.
(kraj) jlb/bvm