Radna grupa u petak završava rad
- Radna grupa u petak završava rad
- Post By dejanl
- 18:57, 1 decembar, 2009

Podgorica, (MINA) – Radna grupa za izborno zakonodavstvo trebalo bi u petak da završi rad, kada æe biti odluèeno i na koji naèin æe manjine biti predstavljane u parlamentu, saopštio je veèeras njen koordinator Miodrag Vukoviæ.
Vukoviæ je kazao da je na sjednici Radne grupe najviše vremena potrošeno na diskusiju o modelu autentiène zastupljenosti manjinskih i nacionalnih zajednica u parlamentu.
On je podsjetio na modele koje su ranije predložili Demokratska partija socijalista, Bošnjaèka stranka, Hrvatska graðanska inicijativa i Demokratska unija Albanaca, kao i onaj èiji je autor Socijaldemokratska partija.
„Danas smo se suoèili, u pozitivnom smislu, sa sugestiom Socijalistièke narodne partije (SNP) koja je na putu da koriguje odreðene nejasnoæe ili možda dvosmislenosti i u jednom i u drugom predlogu“, rekao je on agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, da ne bi „potrošili tu šansu“ na Radnoj grupi su se dogovorili da njenim èlanovima SNP u pisanoj formi najkasnije do sjutra dostavi „to što su danas saopštili“.
„Kako bi sjutra i prekosjutra obavili unutarstranaèke i meðustranaèke konsultacije i da bi se svi sa definitivnim stavovima vratili i na sjednacu Radne grape, koja je zakazana za petak, definitivno se opredijelili o modelu“, rekao je Vukoviæ.
„Dakle, tada bi saopštili koliko je ili nije prihvatljivo ovo što su danas, kao ponudu koja vuèe ka kompromisu, saopštile kolege iz SNP-a“, naveo je on.
Vukoviæ tvrdi da æe Radna grupa „u svakom sluèaju“ završiti rad u petak.
„Onaj predlog i onaj model, kada je ovoj problem u pitanju, koji bude imao najviše glasova æemo transformisati u normu koju æemo unijeti u postojeæi Zakon o izboru odbornika i poslanika zajedno sa onim brojem preporuka OEBS-a koje su dosad dobile opštu saglasnost i koje se smatraju dovoljnim za ovu fazu intervencije na izbornom zakonu“, kazao je on.
Vukoviæ je dodao da bi onda te izmjene i dopune Zakona Radna grupa ponudila parlamentu, gdje bi na plenumu „svi bili u moguænosti da amandmanski intervenišu na taj predlog“.
„Rukovodstvo parlamenta bi imalo moguænost da taj dokument pošalje na meðunarodnu i struènu ekspertizu meðunarodnim organizacijama koje se bave izbornim procedurama i zakonodavstvom“, zakljuèio je Vukoviæ.
(kraj) del