
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Tripartitne radne grupe, formirane prije godinu kako bi riješile probleme u crnogorskim preduzeæima, trebalo bi uskoro da nastave rad, najavljeno je iz Saveza sindikata Crne Gore (SSCG).
Na predlog SSCG, tripartitne radne grupe, sastavljene od predstavnika Sindikata, vlasnika kapitala i Vlade, formirane su krajem februara prošle godine i obišle 273 ugrožena crnogorska preduzeæa u svim opštinama.
Potpredsjednik SSCG Veselin Ivanoviæ rekao je da bi za nekoliko dana predstavnici te radnièke organizacije trebalo da se sastanu sa potpredsjednikom crnogorske Vlade Branimirom Gvozdenoviæem.
»Na sastanku æemo se dogovoriti o buduæim radnjama tripartitnih radnih grupa, odnosno da ove godine bude uraðeno ono što nije prošle«, kazao je Ivanoviæ agenciji Mina-business.
Konaène rezultate rada grupa, kako je dodao, treba oèekivati ove godine, a u SSCG su djelimièno zadovoljni njihovim uèinkom.
“Zadovoljni smo onim što je uraðeno u socijalnom dijelu, isplatom 24 zarade i jednokratne pomoæi. Nijesmo zadovoljni pokretanjem proizvodnje, izradom biznis planova, a za to su dosta krivi menadžeri pojedinih kompanija«, tvrdi Ivanoviæ.
On je saopštio da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja isplatilo oko 4,7 miliona EUR socijalne pomoæi i ocijenio da je to „rješavanje problema na kratki rok“.
„Sindikat neæe dozvoliti da radnici budu socijalno neobezbijeðeni. Veoma je malo ili ništa uraðeno u kompanijama “Radoje Dakiæ“, ulcinjskoj Solani i nikšiækom Mesoprometu“, smatra Ivanoviæ.
On je upozorio na znatnu razliku u podacima Sindikata i onih kojim raspolažu Vlada i Privredna komora u vezi sa socijalnim potrebama radnika.
Prema izvještaju Ministarstva rada, 24 zarade i otpremnine su isplaæene za 1,7 hiljada radnika. Podaci Sindikata govore da je isplaæeno oko 1,17 hiljada radnika, a preostala su 863.
Jednokratnu pomoæ, prema izvještaju Ministarstva, dobilo je preko 5,3 hiljade radnika, a Sindikat ima podatke za oko 2,2 hiljade.
„Podaci se razlikuju zato što ih pojedini direktori kompanija ne dostavljaju Sindikatu“, tvrdi Ivanoviæ.
Izvršni direktor Grupe za promjene Nebojša Medojeviæ smatra da Vlada nema jasnu i konzistentnu politiku prema crnogorskim preduzeæima koja su veæ odavno suoèena sa bankrotom.
»Ona manja i politièki bezopasnija preduzeæa su veæ odavno likvidirana ili prodata budzašto, a onda su ih novi vlasnici rašèerupali, rasprodajom zaliha gotove robe i sirovina ili prodajom ili davanjem u zakup dijelova aktive. Radnici su proglašeni tehnološkim viškom i poslati kuæama, uglavnom sa mizernim otpremninama, a vrlo èesto i bez bilo kakve nadoknade«, rekao je Medojeviæ.
On je ocijenio da je Vlada digla ruke od bilo kakve uloge u restrukturiranju preduzeæa koja su imala šanse da opstanu na tržištu.
»Vlada je dopustila da ta preduzeæa nestanu. Zbog politièke osjetljivosti nije smjela da primjeni istu taktiku prema dva nekada velika i znaèajna preduzeæa, »Radoje Dakiæ« i Obod«, kazao je Medojeviæ.
U nedostatku ideja i znanja za njihovo restrukturiranje, kako tvrdi, Vlada se opredijelila za koncept lagane i tihe likvidacije.
»S vremena na vrijeme se u vidu neke milostinje radnicima ovih preduzeæa udjeli po neka crkavica i èeka se da se broj nezadovoljnih smanji, kako bi se umanjila moguænost štrajkova i demonstracija. U meðuvremenu, niko ne radi ništa da pronaðe rješenje«, smatra Medojeviæ.
Za »Radoje Dakiæ«, kako je dodao, zainteresovani su neki interesni lobiji u Podgorici, kako bi što jeftinije došli do vrijednog zemljišta i ništa više.
»O Obodu u Vladi više niko i ne razmišlja«, zakljuèio je Medojeviæ.
Predstavnici Vlade su u posljednjoj godini nekoliko puta najavljivali da æe pomoæi u pronalaženju strateških partnera za preduzeæa koja ne rade, poput Oboda ili »Dakiæa«, a SSCG da æe sumirati rezultate obilaska preduzeæa, na osnovu njih usvojiti posebne zakljuèke, precizno ih oroèiti i tražiti odgovornost za njihovo sprovoðenje, uz moguænost generalnog štrajka.
Predstavnici Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) smatraju da sindikati u Crnoj Gori nemaju dovoljno izgraðene kapacitete da se izbore za poštovanje prava radnika ili ne žele da se suprostave Vladi u mjeri koja bi obezbijedila stvarne promjene.
»Teško se može reæi da SSCG daje dobar primjer manjim sindikatima, s obzirom da njegove èelnike karakterišu višestruki konflikti interesa. Visoki funkcioneri SSCG zbog toga moraju osjeæati dozu zahvalnosti prema Vladi koja im je takav položaj omoguæila, pa je razumljivo zašto ta organizacija nije u poziciji da se snažno suprostavi pojedinim odlukama koje nijesu u interesu radnika«, ocijenila je koordinator MANS-a Vanja Æaloviæ.
Ona je kazala da se jedino tako može objasniti pasivnost ili “plišani” otpor izmjenama i dopunama Zakona o radu, zahtjevima za poveæanjem ponižavajuæe niske cijene rada, odnosno neuvjerljive tvrdnje sindikalaca da više neæe tolerisati kršenje prava radnika.
»O tome svjedoèi i odnos Sindikata prema zaštiti prava radnika u privatizaciji Kombinata aluminijuma Podgorica, Telekoma i drugih crnogorskih preduzeæa«, rekla je Æaloviæ.
Ona je zakljuèila da takav naèin funkcionisanja Sindikata u tranziciji ostavlja prostor za flagrantno kršenje prava na rad znaèajnog broja crnogorskih graðana radi ostvarivanja ekonomskih interesa malog broja ljudi.
(kraj) nus/bvm/anf