Radnici Autoprevoznog ozbiljno diskriminisani
- Radnici Autoprevoznog ozbiljno diskriminisani
- Post By angelina
- 18:53, 26 jul, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Radnici nikšiækog Autoprevoznog preduzeæa predmet su veoma ozbiljne diskriminacije kojom se moraju pozabaviti ne samo sindikalne voðe, veæ i sistemske institucije i Vlada, ocijenio je danas istraživaè ljudskih prava Aleksandar Zekoviæ.
On je podsjetio da grupa od 97 bivših radnika tog preduzeæa traži da im budu isplaæene otpremnine od po 250 EUR za svaku godinu staža po osnovu prestanka rada u ovoj firmi. Manja grupa radnika iste firme, njih 35, veæ je isplaæena pod istim ovim uslovima nakon štrajka ispred Vlade.
"Ne postoji opravdan i razuman razlog da se izmeðu ovih grupa radnika unutar istog preduzeæa pravi bilo kakva razlika jer su se svi nalazili u potpuno istovjetnom pravnom položaju i situaciji", rekao je Zekoviæ. "Drugaèiji pristup nije ništa drugo do diskriminacija i pozivam mjerodavne institucije da posljedice takvog tretmana odmah otklone".
Opština Nikšiæ i predsjednik Nebojša Radojièiæ, kako je dodao, imali su uglavnom korektan pristup ovom problemu ulažuæi napore da se izmeðu socijalnih partnera uspostavi odgovarajuæi dijalog kako bi se riješio status znaèajnog broja bivših radnika.
"Opština Nikšiæ ima i dodatnu odgovornost s obzirom na èinjenicu da je Tehno baza, kao pravni sljedbenik Autoprevoznog u njenom veæinskom vlasništvu", naveo je Zekoviæ.
On je ocijenio da koncept sindikalnog organizovanja i predstavljanja preko Saveza sindikata Crne Gore ovih dana pokazuje punu besmislenost.
"Interesi i prava radnika su iznevjereni i pogaženi na svakom moguæem mjestu u Crnoj Gori. Èak i u sindikalnoj centrali", kazao je Zekoviæ.
Prema njegovim rijeèima, SSCG kada je u ulozi poslodavca nije ništa drugaèiji od drugih poslovnih subjekata i odnosom prema zaposlenima gubi moguænost legitimnog i utemeljnog javnog zastupanja.
Zekoviæ smatra da odgovornost za takvo stanje prije svega snose radnici, odnosno èlanovi SSCG, koji punih 20 tranzicionih godina tolerišu politiku rukovodstva koje je umjesto radnièkih prava i interesa štitilo, uz odgovarajuæe ekonomske i politièke kompenzacije, interese politièke elite za socijalnim mirom i izbornom podrškom, kao i akumulaciju kapitala i stasavanje nove, i na njihov raèun obogaæene, ekonomske elite.
On poziva sve radnike, bivše i sadašnje èlanove Saveza sindikata, bez obzira na to da li su sindikalno èlanstvo ostvarivali tokom tranzicije ili ga imaju i danas, da razmotre moguænosti zaštite postojeæe imovine SSCG.
"U krajnjem vrlo je moguæe da ta imovina, kroz odgovarajuæe demokratske odluke, bude i jedina garancija ostvarivanja njihovih prava i izvor namirenja svih spornih potraživanja", poruèio je Zekoviæ.
Da bi se to, kako je dodao, osiguralo kljuèno je uspostavljanje demokratske kontrole i preuzimanje sjedišta sindikalne centrale.
"Kraj postojeæeg Saveza sindikata Crne Gore više nije sporan", smatra Zekoviæ.
Prema njegovim rijeèima, iznenaðenje za sve radnike moglo bi biti saznanje da je centrala ostala bez imovine.
"Takav scenarij radnici – èlanovi sindikata ne smiju dozvoliti veæ bez daljeg odlaganja mirnim i legitimnim putem preuzeti demokratsku kontrolu i upravljanje ostacima nekadašnje jedinstvene sindikalne centrale ukljuèuæi i nesmetan boravak u njenom sjedištu uz traženje modeliteta daljeg sindikalnog udruživanja", poruèuje Zekoviæ.
(kraj) god/bvm