Radoviæ: Nemamo ingerencija u sluèaju Brèiæa
- Radoviæ: Nemamo ingerencija u sluèaju Brèiæa
- Post By urednik
- 20:16, 7 novembar, 2007

Podgorica, (MINA) – Crnogorsko Ministarstvo pravde nema nikakvih ingerencija u sluèaju kapetana bojnog broda Iliju Brèiæa, jer se sva procedura odvija na relaciji Italija Hrvatska, kazao je danas ministar pravde Miraš Radoviæ.
“Na Ministarstvu pravde Italije je da, na osnovu procjene svojih pravosudnih organa, odluèi da li su ispunjeni uslovi da Brèiæ bude izruèen Hrvatskoj”, rekao je Radoviæ.
Hrvatsko Ministarstvo pravosuða potvrdilo je da je protiv Brèiæa raspisana Interpolova potjernica u martu 2001. godine. Županijski sud u Splitu osudio ga je 14. septembra 1993. godine na 15 godina zbog ratnih zloèina protiv civilnog stanovništva.
“U neformalnoj komunikaciji sa predstavnicima Interpola u Podgorici obaviješten sam da od Interpola u Zagrebu nijesu dobili podatak da je za Brèiæem raspisana potjernica, kao i da takav podatak nije bio dostavljen ni beogradskom Interpolu”, kazao je Radoviæ.
On je pojasnio da država koja raspisuje meðunarodnu potjernicu sama odluèuje koje æe države o njoj obavijestiti, naglašavajuæi èinjenicu da su hrvatske vlasti Brèiæu sudile u odsustvu.
“Hrvatska æe morati italijanskim državnim organima predoèiti da li mu je pružena moguænost da se brani, a ukoliko ne - dužna je dati garancije da æe, u sluèaju da bude izruèen, ponoviti postupak koji æe se voditi po pravilima praviènog suðenja”, rekao je Radoviæ Televiziji Crne Gore.
On oèekuje da æe Hrvatska “najvjerovatnije Italiji dostaviti zvanièni zahtjev za Brèiæevu ekstradikciju”.
“U toku procedure ekstradicije, Crna Gora ne može ostvariti neki znaèajniji efektivni uticaj, u smislu da utièe na odluku italijanskog Ministarstva pravde da li æe udovoljiti zahtjevu za izruèenjem”, kazao je Radoviæ.
Prema njegovim rijeèima, crnogorski diplomatski predstavnici u Hrvatskoj i Italiji prate razvoj situacije, a ambasador u Rimu i Brèiæev advokat pokušavaju da mu omoguæe da vrijeme prije izruèenja Hrvatskoj provede na slobodi jer, prema meðunarodnom pravu, period ekstradicije može da traje i do tri mjeseca.
(kraj) gop