Radoviæ: Proširiti nadležnosti ombudsmana
- Radoviæ: Proširiti nadležnosti ombudsmana
- Post By urednik
- 12:17, 11 avgust, 2010

Podgorica, (MINA) – Nadležnosti zaštitnika ljudskih prava i sloboda, kada je u pitanju diskriminacija, treba proširiti i na privatni sektor i to jasno zakonski precizirati, smatra Inicijativa mladih za ljudska prava (YIRH).
Ta nevladina organizacija uputila je poslanièkim klubovima primjedbe i sugestije na Nacrt zakona o zaštitniku ljudskih prava i sloboda.
Koordinator u YIRH Milan Radoviæ kazao je da novim zakonom kao jedna od nadležnosti treba da bude precizirana i moguænost da ombudsman postupa za sluèajeve diskriminacije koji se dešavaju i u privatnom sektoru.
„Jako je važno da, kada je veæ zaštitnik odreðen za Nacionalni mehanizam za zaštitu od diskriminacije, svi sluèajevi diskriminacije budu obuhvaæeni. Tako neæemo doæi u situaciju da zaposleni u privatnom sektoru nemaju kome da se obrate zbog diskriminacije koju dožive na poslu, a što je trenutno jako izražen problem u Crnoj Gori“, naveo je on.
Zbog toga je, smatra Radoviæ, veoma važno da se nadležnost ombudsmana proširi i na privatni sektor i to jasno zakonski precizira.
„Mora se omoguæiti zaštitniku da ima nadležnost da procesuira sluèajeve diskriminacije i zlostavljanja kroz podnošenje kriviènih prijava nadležnom državnom tužilaštvu. Prije svega, jer se radi o ranjivim grupama kojima je pomoæ i podrška neophodna“, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, zlostavljanje se najèešæe vrši prema licima koja su u pritvoru i prema osuðenim licima koja èesto nemaju moguænost, a ni informisanost da podnesu kriviène prijave.
Radoviæ je ukazao i da je èesta pojava da zaposleni, koji su diskriminisani zbog pritisaka koje trpe na poslu, nijesu u moguænosti da podnesu kriviène prijave.
„U ovim i sliènim situacijama, jako je znaèajno da ombudsman moralno stane iza žrtava i pruži im besplatnu pravnu pomoæ u vidu podnošenja kriviènih prijava nadležnom tužiocu, koji æe sluèajeve dalje procesuirati“, naveo je on.
YIHR smatra i da je neophodno zakonom urediti da zaštitnik ima obavezu da dva puta godišnje podnosi Skupštini Crne Gore izvještaje o radu, umjesto jednom kako je sada sluèaj.
„Time bi se doprinijelo veæem kontinuitetu praæenja rada ombudsmana, ali i praæenja stanja ljudskih prava, te aktualizovanjem kritiènih oblasti“, kazao je Radoviæ.
Prema njegovim rijeèima, s obzirom da ombudsman osniva radno tijelo za posjete mjestima u kojima se ljudi zadržavaju, neophodno je da se preciziraju naèini posjete i sastav i izbor èlanova tog tijela i njihova aktivnost.
Radoviæ je ocijenio i da zaštitnik treba da ima ovlašæenja da postupa po anonimnim prijavama.
„YIHR smatra da ombudsman mora postupati po prijavi iako je anonimna, a naroèito kada se radi o navodima o ozbiljnoj ugroženosti ljudskih prava“, istakao je on.
Zakonom, dodao je Radoviæ, treba predvidjeti i precizirati saradnja zaštitnika sa civilnim sektorom i medijima.
„Na taj naèin znaèajno æe se doprinijeti veæem stepenu ostvarivanja i zaštite ljudskih prava i zaštite od diskriminacije“, smatra on.
Radoviæ je naveo da je neophodno i da se dodatno ojaèaju i osnaže kapaciteti Kancelarije ombudsmana.
„Neophodno je obezbijediti i veæi budžet za funkcionisanje zaštitnika, kao i veæe nadoknade za zaposlene u Kancelariji ombudsmana“, kazao je on.
Radoviæ smatra da o Nacrtu zakona o ombudsmanu treba zatražiti i mišljenja relevantnih meðunarodnih organizacija, pa ga tek onda usvojiti u Skupštini Crne Gore.
(kraj) djs/žug