
Danilovgrad, (MINA) - Potpredsjednik Demokratske srpske stranke (DSS) Ranko Kadiæ novi je lider te partije, odluèeno je danas na prvoj redovnoj izbornoj Skupštini u Danilovgradu.
Za potpredsjednike DSS-a izabrani su poslanici Dragica Peroviæ i Milorad Joksimoviæ i portparol Simonida Kordiæ.
Na izbornoj Skupštini, pored partijskih dokumenata, usvojene su i deklaracije o zajednièkoj državi i saradnji opozicije, kao i rezolucija o pomirenju.
Doskorašnji predsjednik Božidar Bojoviæ rekao je u pozdravnom govoru da ostaje pobornik ideje o ujedinjenu DSS-a, Narodne stranke (NS) i Srpske narodne stranke (SNS), navodeæi da se to ne može ostvariti brzo, ali da te partije moraju u punoj mjeri osnažiti i reafirmisati ideju oko koje su se okupile 1990. godine.
On je ocijenio da Pokret za oèuvanje državne zajednice zauzima posebno mjesto u stvaranju antirežimskog bloka u Crnoj Gori, koji æe se suprotstaviti režimu u ostvarivanju separatistièkog cilja.
“Zato je odgovornost posebno velika na DSS, NS i SNS da ojaèaju i afirmišu pokret i sprijeèe pokušaje njegovog marginalizovanja”, istakao je Bojoviæ.
On je naveo da predlogom Kadiæa za predsjednièkog kandidata želi da promoviše demokratski princip smjena na najodgovornijim funkcijama, istakavši da æe i dalje doprinositi ideji nacionalnog i državnog jedinstva srpskog naroda i unaprjeðenju demokratskih procesa.
Zahvalivši se svima koji su ga podržavali dvije godine dok je bio na èelu DSS-a, Bojoviæ je pozvao èlanove i simpatizere te partije da sjutra prisustvuju osveštenju hrama na Rumiji.
Predsjednik Upravnog odbora Pokreta za oèuvanje državne zajednice Zoran Žižiæ rekao je da svi koji se zalažu za oèuvanje zajednièke države sa Srbijom moraju biti spremni na žrtvovanje i jedinstveno stati u njenu odbranu.
“Ukoliko predano bez ikakvih rezervi ne stanemo u odbranu zajednièke države i ne prevaziðemo liène podjele i partijske interese, veliko je pitanje da li æemo uspjeti da saèuvamo ono što je vrijednije od svih naših parcijalnih programa, interesa i partija kojima pripadamo”, kazao je Žižiæ.
Portparol NS-a Budimir Dubak poruèio je da æe pristalice oèuvanja državne zajednice biti jedinstveniji i odluèniji nego ikad i da im je prioritet odbrana onoga što je vlast ugrozila.
U Deklaraciji o zajednièkoj državi navodi se državnom zajednicom obezbjeðuje najadekvatnija forma kroz koju i Srbija i Crna Gora mogu na najefikasniji naèin ostvariti privredni razvoj, politièku stabilnost, pravnu sigurnost i kulturni napredak.
Ocjenjuje se da bi svako cijepanje državne zajednice umanjilo šansu za ukljuèivanje u Evropsku uniju i vratilo i Srbiju i Crnu Goru skoro deceniju unazad.
U Deklaraciji o saradnji DSS-a, NS-a i SNS-a predviðene su redovne politièke konsultacije o svim pitanjima od programskog interesa tih partija, saradnja poslanièkih i odbornièkih klubova, koaliciono uèešæe na izborima, podnošenje zajednièkih inicijativa i održavanje zajednièkih konferencija za novinare.
DSS pozvala je vlast da objelodani tajne arhive UDBE, KOS-a i svih državnih institucija koje znaju ili bi trebalo da znaju gdje se nalaze neobilježena i zaboravljena stratišta ljudi iz Crne Gore koji su stradali jer su vjerovali u suprotnu ideju od pobjednièke u Drugom svjetskom ratu.
»Otkrivanje stratišta i njihovo obilježavanje je civilizacisjki i human èin koji pokazuje zrelost jednog naroda i bez kojeg ne možemo biti primljeni u porodicu evropskih naroda«, navodi se u Rezoluciji o pomirenju.
(kraj) tmi/isf