Raste iznos nekvalitetnih kredita
- Raste iznos nekvalitetnih kredita
- Post By urednik
- 13:00, 22 jun, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nekvalitetni krediti (NPL) u Crnoj Gori i dalje su drugi po velièini u regionu i rastu zbog slabog napretka u restruktuiranju ili rješenjima, ocijenila je Svjetska banka (SB).
U najnovijem redovnom ekonomskom izvještaju SB za jugoistoènu Evropu, koji je predstavljen ove sedmice, navodi se da ukupna slika u regionu pokazuje da su nekvalitetni krediti visoki i da su rasli i u toku prvih mjeseci ove godine, predstavljajuæi optereæenje za ekonomske aktivnosti i spremnost banaka da pozajmljuju sredstva.
“U Crnoj Gori, bez obzira na znatno smanjenje sa rekordnih nivoa kao rezultat velikih prodaja problematiène aktive faktoring kompanijama, NPL-ovi su i dalje drugi po velièini u regionu”, navodi se u izvještaju.
Iz SB su ocijenili da visoka stopa NPL odražava pogoršavanje kvaliteta zajmova i hroniène teškoæe koje banke imaju sa njihovim otpisom zbog slabih režima za nesolventnost.
“Iako se nivoi nekvalitetnih kredita u regionu znatno razlikuju, drugi talas rasta predstavlja razlog za zabrinutost. Nakon kratkog perioda stabilizacije, ili smanjivanja u nekim od zemalja, kao što je Crna Gora, NPL-ovi su opet poèeli da rastu, posebno u drugoj polovini prošle godine”, konstatuje se u izvještaju.
Albanija i Bosna i Hercegovina (BiH), kako su kazali iz SB, su najteže pogoðene, a nekvalitetni krediti u tim zemljama su u ovom trenutku na najvišem nivou od poèetka krize.
U Srbiji, na Kosovu i u Makedoniji, a do odreðene mjere i u BiH, postoje odgovarajuæa rezervisanja za NPL-ove.
“Rezervisanja u Albaniji i Crnoj Gori su ispod prosjeka”, naveli su iz SB.
U izvještaju SB, koji obuhvata Albaniju, BiH, Kosovo, Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju, navodi se da dug sa državnim garancijama, koji predstavlja problem za nekoliko zemalja i dalje raste.
“Garantovani dug iznosi preko 11 odsto bruto domaæeg proizvoda (BDP) u Crnoj Gori”, rekli su iz SB.
Rast kreditiranja u regionu u toku prošle godine stagnirao je ili opadao.
“U Albaniji, Kosovu, Makedoniji i Srbiji rast kreditiranja je bio sporiji nego u toku prethodnih godina. U BiH je bio slab, sa stopom rasta 2,8 odsto, a u Crnoj Gori, bez obzira na odreðena poboljšanja i dalje je bio negativan”, navodi se u izvještaju.
SB za crnogorsku ekonomiju u ovoj godini previða rast od 1,2 odsto.
Novi izvještaj SB predviða slab oporavak za šest zemalja jugoistoène Evrope. Oèekuje se da æe rast BDP-a u toj regiji iznositi 1,7 odsto.
Oporavak æe, kako su naveli, biti voðen ponovnim rastom u sektorima elektriène energije, poljoprivrede, kao i odreðenim izvoznim sektorima, dijelom zbog poboljšanih vremenskih uslova.
„Umjeren rast se oèekuje u Crnoj Gori dijelom zbog toga što se sektor elektriène energije i poljoprivrede oporavljaju, ali uglavnom zbog daljnjeg rasta turizma“, dodaje se u izvještaju.
Oèekuje se da æe, iako su globalni ekonomski i finansijski uslovi nastavili da se popravljaju, eurozona i u toku ove godine ostati u recesiji.
(kraj) jlb/bvm