Razlièiti pogledi na koncesioni ugovor
- Razlièiti pogledi na koncesioni ugovor
- Post By dragana
- 13:40, 29 mart, 2006

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Koncesioni ugovor o produžetku prava nikšiækih Rudnika boksita na eksploataciju rude za period od 20 godina štetan je za Crnu Goru, ocijenjeno je danas u Grupi za promjene (GZP), dok se u Vladi s tim ne slažu.
“Država treba da èuva svoje nacionalne resurse, jer rudni nijesu obnovljivi, kao što su vode i imaju svoju granicu eksploatacije. Ugovorom je trebalo precizirati eksploataciju onoliko rude koliko je potrebno Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP)”, rekao je na konferenciji za novinare èlan Upravnog odbora GZP Slavko Hrvaèeviæ.
On tvrdi da se crnogorski boksit eksploatiše za izvoz, pozivajuæi se na èinjenicu da je najveæi dio mehanizacije koncentrisan na kopu Zagrad gdje se vadi ruda prema kvalitetu druga u svijetu, kao i frekvencija saobraæaja na relaciji Rudnici boksita – KAP.
Manjinski državni udio u Rudnicima uu decembru je prodat kiparskoj kompaniji Salamon eneterprajzis /Salomon Enterprises/, koja je i veæinski vlasnik KAP-a. Vlada je prošle godine dogovorila i novi ugovor za boksite.
“Zakljuèenim ugovorom je kompaniji Salamon omoguæeno da eksploatiše rudu crvenog boksita sa postojeæih kopova u nikšiækom Rudniku, iako do danas nije uplatila ni centa”, kazao je Hrvaèeviæ.
Rusi su se, tvrdi on, obavezali da za godišnju ekspoloataciju 650 hiljada tona rude sa sedam kopova deponuju èetiri miliona EUR, kao i da svakih šest mjeseci na ime koncesione nadoknade Vladi uplaæuju po 50 hiljada EUR.
“Vlada æe svake godine na ime koncesija od Rudnika dobijati 300 hiljada EUR, a stanovnici Župe treba da sraèunaju koliko æe oni dobiti od te sume i prodaje svoje imovine”, kazao je Hrvaèeviæ.
On je objasnio da se deponovani novac ne može koristiti bez odobrenja predstavnika Salamona, kao i da æe prvu ratu za koncesione nadoknade kompanija uplatiti tek 30. juna.
“Novac za koncesije nije uplaæen na raèun Vlade, veæ je deponovan na eskrou /escrow/ raèunu, što znaèi da se ne može koristiti bez potpisa predstavnika Salamona”, dodao je Hrvaèeviæ.
On je rekao i da ugovorom nije precizirana površina zemljišta za koju Salamon treba da plati 500 hiljada EUR, ali je predviðeno da æe biti iskorišæeno za razvoj i ispitivanje postojeæih eksploatacionih polja.
“Rusi su dobili pravo da na svoje ime kupe zemlju èija površina nije definisana, a da im Vlada dotira razliku ukoliko je plate preko 500 hiljada EUR”, rekao je Hrvaèeviæ.
Odredbe ugovora, kako kaže, važe do 2011. godine, osim ako koncesionar odluèi da primijeni neki novousvojeni zakon, koji je povoljniji od preðašnjeg, dok za sporove nije nadležno crnogorsko sudstvo, veæ arbitraža iz Frankfurta.
GZP prigovara i to što ugovorom nije definisano ko æe kontrolisati kvalitet rude, na osnovu kojeg se odreðuje kolièina koja se može eksploatisati.
U Vladi odbacuju optužbe GZP.
Ministar ekonomije Predrag Boškoviæ kazao je da je novac za koncesionu naknadu uplaæen, a koncesionar dužan da rekultiviše zemljište i sprijeèi stvaranje ekološke crne taèke.
On je podsjetio da je Vlada Crne Gore i ranije imala zakljuèen desetogodišnji koncesioni ugovor sa Rudnikom, od 1. januara 1996. godine, kao i da je u tom periodu prosjeèno godišnje eksploatisano po 640 hiljada tona boksita, uz naknadu od jedan odsto vrijednosti za koncesiju.
"Potpisivanjem novog, sada važeæeg koncesionog ugovora, od 21. novembra prošle godine, znatno je poveæana visina koncesione naknade, koju æe koncesionar Rudnici boksita Nikšiæ platiti", rekao je on Radiju Slobodna Evropa. "Ova koncesiona naknada ubuduæe iznosi 300 hiljada EUR godišnje, odnosno 2,15 odsto vrijednosti proizvodnje, dakle više je nego 100 odsto poveæana u odnosu na vrijeme dok su Rudnici bili u državnom vlasništvu".
(kraj) nar/anf