Razlièito o saslušanju Èarapiæ i Mitroviæa
- Razlièito o saslušanju Èarapiæ i Mitroviæa
- Post By kristina
- 22:08, 25 jul, 2012

Podgorica (MINA-BUSINESS) – Èlanovi Anketnog odbora za prikupljanje informacija o korupciji u privatizaciji Crnogorskog Telekoma, saopštili su veèeras razlièita viðenja èetvorosatnog saslušanja vrhovnog državnog tužioca, Ranke Èarapiæ i direktora Uprave za sprjeèavanje pranja novca i finansiranja terorizma, Predraga Mitroviæa.
Èlanovi opozicije u Anketnom odboru smatraju da je današnja sjednica, koja je bila zatvorena za javnost, pokazala da postoji opravdanost podizanja kriviènih prijava protiv odreðenih osoba, dok iz pozicije tvrde da je èitava afera iskonstruisana.
Predsjednik Anketnog odbora i poslanik Nove srpske demokratije (Nova), Andrija Mandiæ, rekao je da je današnja sjednica do sada najvažnija i da su Èarapiæ i Mitroviæ upoznali èlanove tog parlamentarnog tijela sa svim relevantnim podacima do kojih su došli u toj fazi istrage.
„Upoznali su nas detaljno sa dostupnim informacijama vezano za ugovore koje je zakljuèio Telekom i Monet sa odreðenim brojem kompanija, a te ugovore je amerièko pravosuðe ocijenilo kao one u èijoj pozadini se nalazi korupcija u iznosu od 7,35 miliona EUR“, rekao je Mandiæ novinarima u Skupštini nakon saslušanja.
On je dodao da su dva od tri ugovora zakljuèena i realizovana van Crne Gore, a jedan u Crnoj Gori.
„U vezi tog ugovora koji je realizovan na ovom prostoru dobili smo detaljne informacije, koje ja sada ne mogu iznositi jer su to tajni podaci“, kazao je Mandiæ.
Prema njegovim rijeèima, može se zakljuèiti da u ugovorima koji su realizovani na podruèju Crne Gore postoji oèigledna i krivièna odgovornost odreðenih osoba, kao i drugih subjekata što to nije u odreðenom vremenu realizovano u skladu sa Ustavom i zakonima.
Mandiæ je rekao da su èlanovi Anketnog odbora predlagali Èarapiæ da se u odnosu na odreðene osobe iz Crne Gore odmah podigne krivièna prijava.
„Procjena Èarapiæ je, u kontekstu pikupljanja svih relevantnih podataka, da æe one radnje koje treba da preduzmu oni preduzeti u najpogodnijem trenutku“, rekao je Mandiæ.
Potpredsjednik Anketnog odbora i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Zoran Jeliæ, smatra da Èarapiæ i Mitroviæ u predmetnoj aferi kvalitetno rade posao i da su danas saopštili informacije koje vode ka tragovima koji su sasvim suprotni od onih koji su plasirani crnogorskoj javnosti.
„Pokazaæe se da je ovo iskonstruisana afera koja se plasira pred parlamentarne izbore i biæe još jedna u nizu propalih afera koje su do sada plasirane u crnogorskoj javnosti“, tvrdi Jeliæ.
Èlan Anketnog odbora iz Socijalistièke narodne partije (SNP), Predrag Bulatoviæ, smatra da afera nije iskonstruisana, jer je, kako je pojasnio, veæ inicirana od Maðarske i drugih zemalja.
„Korupcija u vezi privatizacije Telekoma traje od 2005. ili 2006. godine i nije iskonstruisana. Vrhovno državno tužlaštvo taj posao radi od 2006. ili 2007. godine do danas. Posao je intenziviran nakon poznatih dogaðaja iz SAD-a kada je saopšteno da se korupcija odnosi na neke zvaniènike u Crnoj Gori“, objasnio je Bulatoviæ.
On je saopštio da, ako se èitavi sluèaj procesuira do kraja, liènosti koje mogu biti vezane za tu aferu mogu da budu u odreðenom radijusu „ne mnogo daleko od ovih destinacija“.
Zoran Vukèeviæ iz DPS-a, ponovio je da su Èarapiæ i Mitroviæ saopštili veliki broj informacija koje, kako tvrdi, u ovom trenutku nedvosmisleno pokazuju da ne postoji nijedan element koji govori o tome da je u aferi Telekom bilo korupcije.
„U ovom trenutku ne postoji nijedan validan dokument na osnovu kojeg se može govoriti o bilo kakvim radnjama koje se mogu okarakterisati kao koruptivne“, ocijenio je Vukèeviæ.
Koèa Pavloviæ iz Pokreta za promjene (PzP) rekao je da podaci iz ugovora koji je realizovan u Crnoj Gori potvrðuju sve ono što su graðani na osnovu pisanja medija mogli zakljuèiti o tome šta se dešavalo u aferi Telekom.
Èarapiæ i Mitroviæ nijesu htjeli pred novinare.
Èlanovi Anketnog odbora saslušaæe sjutra, u vezi iste teme, vršioca dužnosti direktora Uprave policije, Božidara Vuksanoviæa.
Krajem prošle godine Dojèe /Deutsche/ Telekom i njegova maðarska podružnica Maðar /Magyar/ Telekom pristali su da plate kaznu od oko 95 miliona USD u okviru nagodbe o sudskoj tužbi, u kojoj se tvrdilo da su bivši rukovodioci te dvije kompanije potkupili državne funkcionere u Crnoj Gori i Makedoniji.
Maðar Telekom je, kako se navodi u nagodbi, podmitio najmanje dvojicu Vladinih zvaniènika ukljuèenih u prodaju Telekoma Crne Gore.
Telekomunikacione kompanije unutar grupe Maðar Telekom složile su se na godišnjem generalnom sastanku u aprilu, da se zatvori sluèaj u vezi sumnjivih ugovora u Crnoj Gori i Makedoniji.
(kraj) jlb