Razlike umanjuju znaèaj slavlja
- Razlike umanjuju znaèaj slavlja
- Post By kristina
- 14:08, 20 maj, 2007

Pariz, (MINA-BUSINESS) - Malecna Crna Gora obilježiæe sjutra prvu godišnjicu nezavisnosti, ali razlike nakon njenog odvajanja od Srbije ostaju duboke i svi neæe slaviti, ocjenjuje danas AFP.
U tekstu koji je objavila najstarija svjetska novinska agencija, sa sjedištem u Parizu, podsjeæa se da je domovina oko 650 hiljada ljudi, smještena izmeðu planina i Jadranskog mora, prošlog maja glasanjem za razlaz sa Srbijom postala namjlaða država na svijetu.
“Crnogorska državnost pokazala se opravdanom na mnogo naèina u prethodnoj godini i otvorila je pravu evropsku perspektivu zemlji”, smatra zvaniènik vladajuæe Demokratske partije socijalista Dragan Kujoviæ.
Crna Gora je u martu parafirala sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji, dok su pregovori sa Srbijom suspendovani prošle godine zbog neizruuèivanja osumnjièenih za ratne zloèine.
U novembru se Crna Gora pridružila Partnerstvu za mir, prvom koraku ka èlanstvu u NATO-u.
“Crnogorsko strateško odredište su evropske i evroatlanstke integracije”, kaže premijer Željko Šturanoviæ.
Opozicioni lideri koji su željeli zajednicu sa Srbijom smatraju da samo vlast ima koristi od nezavisnosti.
“Vrijeme je pokazalo da graðani nijesu dobili ono što je bilo obeæano – napredak u svom siromašnom ekonomskom i socijalnom standardu”, rekao je lider opozicione prosrpske Socijalistièke narodne partije Predrag Bulatoviæ.
Èak i mnogo onih koji su glasali za nezavisnost dijeli njegovo mišljenje.
“Moj život je isti kao i ranije, skroman, bez napretka”, rekao je profesor u srednjoj školi Marko Peroviæ.
Njegova mjeseèna plata od 300 EUR, kako kaže, nije dovoljna za potrebe èetvoroèlane porodice, èak ni osnovne.
“Èinjenica da Vlada nije uèinila mnogo da bi bila uspješnija na svom proevropskom putu može samo da nas razoèara i deprimira”, smatra proindependistièki opozicioni lider Miodrag Živkoviæ.
Iako je inflacija pod kontrolom, nedavno istraživanje Programa za razvoj Ujedinjenih nacija pokazuje da je jaz izmeðu bogatih i siromašnih najdublji u jugoistoènoj Evropi.
Analitièari upozoravaju da vlast zapostavlja tradicionlno najsiromašnije sjeverne regije, na granici sa Srbijom, fokusirajuæi se na razvoj primorja.
“Samo uporedite. Ovogodišnji budžet Budve, turistièke Meke na obali sa oko 15 hiljada stanovnika, je oko 42 miliona EUR”, rekao je ekonomista Vinko Rajoviæ. “To je jednako budžetima 11 opština na planinskom sjeveru, u kojima živi 194 hiljade ljudi, gotovo treæina stanovništva Crne Gore”.
S ciljem da privuku turiste i strane investitore, vlasti su liberalizovale promet nekretninama, koji je Vladi donio 500 miliona EUR prihoda.
Poželjene lokacije na obali prodate su svjetskom kremu, a politièka elita investira milione EUR u koncert britanske rok grupe Rolingstons /Rolling Stones/ u julu u Budvi.
“Sve je više milionera na obali, ali gotovo nijedan ne ulaže ni cent u nove poslove i proizvodnju”, upozorava Rajoviæ.
Za neke nema sumnje da je nezavisnost bila pravi izbor.
“Kada sam glasao znao samo da naši stomaci mogu biti prazni, ali srca puna”, rekao je jedan sagovornik AFP-a.
Njegova djevojka manje je impresionirana. “Èini mi se da je sve isto kao prije – svi govore o milionima eura, ali su naši novèanici još prazni”.
(kraj) anf